Urla: Yazlık komşuları Erdoğan’ı anlatıyor....

Telif hakkı k

Yolsuzluk iddiaları arasında girilen yerel seçimlere, Urla’dan bakıyoruz bu sefer.

Meselenin siyasi boyutlarından önce, Türkiye gündemine ‘Urla’daki kaçak villalar’ olarak düşen Zeytineli Köyü’ndeyim.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul belediye başkanlığı döneminden, başbakanlık dönemine kadar dinlenmek için geldiği bu köydeki villalar turkuaz rengi, berrak, tertemiz ve el değmemiş bir koya uzanıyor.

Telif hakkı c

Başbakan Erdoğan, yapılaşmanın yasak olduğu doğal sit alanındaki villaların 35 yıl önce inşa edildiğini ve yakın arkadaşı Latif Topbaş’a ait olduğunu söylerken, iki villanın ise daha sonra inşa edildiği, haklarında yıkım kararı alınmasına ve ödenek çıkmasına rağmen kararın uygulanmadığı konuşuluyor.

Köy halkına göre imar sorunu tüm yarımadayı ilgilendiren bir mesele, fakat sorun “Bir Başbakan’ın böyle bir şeye tenezzül etmesi.”

Başbakan Erdoğan’ın tatilini yaptığı bu ıssız koya dokunulmazken kendi çocuklarına köy içlerinde ev yaptıramadıklarından şikayetçi olanlar, bu koya tanınan ‘ayrıcalığı’ kendi ihtiyaç alanlarının da suiistimal edilmesi olarak görüyor.

Ama köy halkı Başbakan’ı seviyor. Zira Erdoğan, köye ziyaretlerinde halkın “halini hatırını sorup halkın dilinden konuşuyormuş.”

Telif hakkı dd

Köyün vefat eden ve ardında bıraktığı güzel anılarıyla hatırlanan muhtarı Ömür Vural’a, “Sigarayı bırakırsan ne istersen yaparım” diyerek sigarayı bıraktırdığı, keçilerin ormanda otlatılması yasağına karşı önlerini kesen köylüler için yasağı kaldırdığı, köy halkının dilinden düşmüyor.

Kıbrıs’a askere gidecek bir gençle yaptığı muhabbet, eşi Emine Erdoğan’ın köy halkıyla sohbetleri anlatılan hikayelerden.

Başbakan, Zeytineli Köyü’nde yerini beğenmediği caminin hemen birkaç metre ötesine yeni bir cami ve okul yaptırmış.

Siyasi görüşleri Başbakan’la aynı olmasa da “Gelecek tabi adam, o da tatil yapacak” diyerek yazlık komşularına sahip çıkıyorlar.