Başbakan'ın Diyarbakır mitingi

Telif hakkı ZUBEYDE

Başbakan Recep Tayyip Erdogan, Van mitinginin ardından Diyarbakır'da konuşuyor.

Diyarbakırlılar İstasyon Meydanı'nı başta doldurmuştu.

En dikkat çekici detay ise polisin aldığı önlem ve geçiş noktalarında yapılan detaylı aramaydı.

Gazeteci olduğumu soyleyip kartımı göstermeme rağmen çantam didik didik arandı. Çakmak, bozuk para, parfüm vb.cisimler miting alanına alınmıyor.

Öte yandan Başbakan Erdoğan'ın konuşmasının 5'inci 6'ıncı dakikasında alan boşalmaya başladı. Alanı terk eden Diyarbakırlılara bunun nedenini sordum. "Çok bekledim ve yoruldum. Ondan çıkıyorum","Beklemekten bunaldim","Sesi çok kötü. Çok sevdiğim halde dinlemeye dayanamadım" şeklinde cevaplar aldım.

Başbakan'ın alana gelmesini beklerken, miting alanında bulunan seçmenlerle sohbet etme fırsatım oldu.

Bağlar ilçesinden geldigini soyleyen Diyarbakırlı bir AKP seçmeninin ifadesi şöyle oldu: " Başbakan dünya lideridir. 17 Aralık operasyonu ise ABD, İsrail ve onların yurticindeki maşalarının işidir. Kesinlikle hükümetin yolsuzluk yaptığına inanmıyoruz".

Telif hakkı ZUBEYDE

Sohbetimiz devam ederken bir baska seçmen bağırarak "Osmanlı'ya olan özlemimizden dolayı Recep Tayyip Erdoğan diyoruz" diyordu.

Miting alanında anonslar,"Ak Parti'den önce yasaklar vardı. Anadil yasakti, şarkılar yasaktı, anneler cezaevlerinde çocuklarıyla Kürtçe konuşamıyordu." şeklinde devam etti.

Mitinge katılım önceki AKP mitinglerine göre çok az. Miting alanında seçim heyecanı pek hissedilmiyor.

Alanda bulunan seçmenler ise ağız birliği yapmışçasına "Her koşulda Başbakanın yanındayız" diyor.

Ayrıca, "17 Aralık komplodur. Başbakan yolsuzluk yapmaz." Ve "onun sayesinde çözüm sureci yürüyor. Kan dökülmüyor, analar ağlamıyor".