BM: Şii milisler Felluce'de 'sivilleri kaçırıp öldürdü'

Image caption Serbest bırakılan tutsaklara ait olduğu belirtilen videoda yaralananların tedavi edildiği görülüyor.

Birleşmiş Milletler (BM), Felluce'de IŞİD'e karşı Irak ordusuyla beraber savaşan Şii militanların 900'e yakın sivil erkeği alıkoyup, 50'ye yakınını öldürdüklerini söyledi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Raad el Hüseyin, sivillerin geçen ay alıkonulduğunu ifade etti.

Irak'ta etkin Şii Kataib Hizbullah örgütüne bağlı militanların tutsaklara işkence yaptığı kaydedildi.

IŞİD sonrası Felluce: 'Havada savaşın kokusu var'Bağdat'ta IŞİD saldırısında ölü sayısı 200'ü aştı

El Hüseyin Salı günkü açıklamasında ayrıca, Pazar günü düzenlenen Bağdat saldırısından sonra Irak'ın mezhepsel şiddet olaylarına dönebileceği uyarısında bulundu.

BM yetkilisi, Felluce yakınlarındaki Saklaviya köyünde alıkonulan 900'e yakın sivilin durumunun bilinmediğini söyledi:

"Kayıp 643 erkeğin isminin bulunduğu bir liste var. Diğer 49 erkeğin de Kataib Hizbullah'ın elinde tutsakken idam edildiği ve işkenceyle öldürüldüğüne inanılıyor."

"Aşiret liderleri yaklaşık 200 kişinin daha kayıp olduğuna inanıyor, isimleri henüz toplanmadı."

'İki gruba ayrıldılar'

Görgü tanıklarının ifadelerini aktaran el Hüseyin, yaşları 14'ten büyük erkek çocukların da bulunduğu yaklaşık 1500 erkeğin 1 Haziran'da Kataib Hizbullah milisleri tarafından esir alındığını söyledi.

BM yetkilisi, esir alınanların daha sonra iki gruba ayrıldığını ve yaklaşık 605 kişilik daha küçük olan grubun Felluce yakınlarında hükümet kontrolündeki bir merkeze götürüldüğünü kaydetti.

El Hüseyin, BM'nin bazı tutsakların gıda ve sudan yoksun bırakıldığı, dövüldüğü, işkence gördüğü ve başlarının kesildiğine dair haberler aldığını ifade etti.

Bağdat'ın yaklaşık 50 km batısında bulunan Felluce, Irak ordusu ve milisler tarafından Haziran ayı sonunda IŞİD'in elinden alınmıştı.

BM yetkilileri, Irak'ın Şii ağırlıklı ordusu ve orduyu destekleyen milislerin intikam saldırılarına karşı uyarmış, Felluce ve Musul'daki Sünni sivillerin IŞİD kontrolünde şiddete maruz kaldıklarını söylemişti.

İlgili Konular

İlgili haberler