Medine'deki Mescid-i Nebevi Camii: Suudi Uleması intihar saldırılarını kınadı

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Suudi Arabistan'ın en üst düzey dini kurumu, aralarında Muhammed Peygamber'in mezarının da yer aldığı Mescid-i Nebevi Cami'nin de bulunduğu üç hedefe düzenlenen intihar saldırılarını kınadı.

Yüksek Ulema Konseyi bombacıların "kutsal her şeyi" ihlâl edip hiçe saydığını belirtti.

Medine'deki Mescid-i Nebevi'ye yönelik saldırıda dört koruma görevlisi hayatını kaybederken, Cidde ve Katif'teki saldırılarda sadece intihar saldırganları ölmüştü.

Saldırıların sorumluluğunu henüz üstlenen olmasa da şüpheler IŞİD üzerinde yoğunlaşıyor.

Telif hakkı Zillur Rehman

IŞİD daha önce Suudi monarşisinin devrilmesi çağrısında bulunmuş ve IŞİD militanları Suudi Arabistan'da Şii azınlığı ve güvenlik güçlerini hedef alan saldırılarda bulunmuştu.

'Pakistanlı saldırgan'

Dünkü ilk saldırıda gece yarısının hemen ardından Cidde'deki ABD Konsolosluğu yakınlarında bir intihar eylemcisinin üzerindeki bombayı patlatması sonucu iki güvenlik görevlisi yaralanmıştı.

Bir İçişleri Bakanlığı Sözcüsü saldırganın 35 yaşındaki Pakistan uyruklu Abdullah Kalzar Khan olduğunu söyledi. Khan'ın 12 yıldır Cidde'de özel şoför olarak çalıştığı kaydedildi.

Telif hakkı AFP

İkinci saldırı ülkenin doğusundaki Katif kentinde bulunan bir Şii camisinde meydana geldi.

Kısa bir süre sonra Medine'deki Mescid-i Nebevi'de binlerce kişi Teravih namazı için toplandığı sırada bir başka intihar saldırısı düzenlendi.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü "Güvenlik güçleri otopark olarak kullanılan bir alandan camiye yönelen bir kişiden şüphelendi. Durdurulduğu sırada üzerindeki patlayıcıları infilak ettirdi. İntihar saldırganı ölürken, dört güvenlik görevlisi hayatını kaybetti, beş güvenlik görevlisi de yaralandı" dedi.

Yüksek Ulema Konseyi de bugün yaptığı yazılı açıklamada saldırıyı düzenleyen üç kişiyi "hiçbir kutsala saygısı olmayan dinsiz ve vicdansız dönekler" olarak tanımladı.

İlgili Konular

İlgili haberler