Son 3 günde vurulan 2 ABD'li siyah: Castile ve Sterling

Telif hakkı AP

Son 3 gün içinde ABD'de iki siyah, polis tarafından birbirine benzer durumlarda öldürüldü.

Ölümler, hem sokak eylemlerine hem de sosyal medyada protesto kampanyalarına yol açtı.

En son dün, Philando Castile Minnesota'da arabasıyla seyir halindeyken polis tarafından durdurulduğunda, kız arkadaşının söylediğine göre, silah taşıma ruhsatını çıkarmak isterken polis tarafından vuruldu.

Kız arkadaşı, Philando Castile vurulmuş şekilde kan kaybederken Facebook üzerinden canlı yayına başlayarak durumu anlattı.

Videoda Castile'in kısa süre içinde bilincini kaybettiği ve polisin daha sonra kadını dışarı çıkarıp kelepçelediği görülüyor.

Castile'in ölümü Louisiana'da Alton Sterling'in öldürülmesini izliyor. İki kurban hakkında bildiklerimizi kısaca derledik:

Philando Castile

Telif hakkı Facebook

32 yaşındaki Castile, son 10 yıldır Minnesota'da bir okul kantininde çalışıyordu. JJ Hill Montessori Magnet School adlı okul, sayfasında Castille'i kafeterya gözetmeni olarak tanıtıyor.

Minnesota piskoposu Divar Kemp, Castile için, "Polisin istediklerini yaptığı için öldürülen birinci sınıf bir kişiydi" diyor.

Castile'in kuzeni Antonio Johnson, Start Tribune gazetesine verdiği demeçte, kuzeninin St Paul Lisesi'nden onur derecesi ile mezun olduğunu söyledi.

Telif hakkı EPA

Johnson ayrıca, Castile'i "Hiçbir şekilde çatışmacı olmayan, dürüst bir vatandaş" olarak niteledi.

Start Tribune, Castile'in sabıkasında yalnızca küçük çaplı bazı suçların kaydının olduğunu duyurdu.

Alton Sterling

Telif hakkı FACEBOOK

Beş çocuk babası 37 yaşındaki Sterling ise bir araba parkında CD ve DVD satarken öldürülmüştü.

Halası Lorna, Advocate adlı gazeteye verdiği demeçte "Eğer Alton'dan üzerindeki t-shirti isteseniz çıkarır size verirdi" dedi.

9News adlı televizyon, Sterling'in sabıkasının uyuşturucu ve gasp suçları dahil olmak üzere suçlarla kabarık olduğunu ve 2009 yılında polise mukavemet ve yasadışı silah taşıma suçundan tutuklandığını duyurdu.

Ancak Lorna Sterling, Alton'ın 2011 yılında hüküm giymesi ardından yalnızca hayatını kazanmaya çalıştığını ifade etti.