İngiltere: Annelik sataşması, başbakan adayı Andrea Leadsom'u yarış dışı bıraktı

Image caption İçişleri Bakanı Theresa May (solda), Enerji Bakanı Andrea Leadsom'un Muhafazakar Parti liderliği yarışından çekilmesiyle tek başbakan adayı oldu.

İngiltere'de Muhafazakar Parti lideri ve yeni başbakan seçimi yarışına devam eden iki isimden birisi olan Enerji Bakanı Andrea Leadsom, rakibi Theresa May'in anne olmamasına vurgu yapıp büyük tepki çektikten sonra yarıştan çekilme kararı aldı.

Leadsom'un çekilme kararıyla, İçişleri Bakanı May'in, Avrupa Birliği (AB) referandumu sonrasında istifa kararı alan ve görevi Ekim ayında bırakacağını açıklayan Başbakan David Cameron'un ardından yeni başbakan olması bekleniyor.

Leadsom yarıştan çekildiğini açıklarken "Theresa May'e başarılar diliyorum ve kendisine tam desteğimi veriyorum" dedi.

Leadsom, "Çocuklarımın dünya görüşümü nasıl biçimlendirdiğini anlatmam konusunda baskı yapıldı. Bunun bir mesele olarak kullanılmasını istememiştim" dedi.

Times gazetesi ise bu açıklamanın üzerine röportajın tam kaydını yayımladı.

Leadsom özür diledi

Daily Telegraph gazetesine konuşan Enerji Bakanı Leadsom, annelik kavramının Muhafazakar Parti’nin seçim kampanyasında rol oynamaması gerektiğini ve düşüncelerinin yanlış yorumlanmasından ötürü derin pişmanlık duyduğunu söyledi ve “Theresa’ya, kendisini inciten sözlerimden ötürü çok üzgün olduğumu söyledim” dedi.

Andrea Leadsom'un, yarıştan çekilmeden önce rakibi Theresa May'e bir mesaj göndererek özür dilediği, May'in de rakibine teşekkür ettiği belirtilmişti.

'Mide bulandırıcı'

Leadsom’ı eleştirenlerden Ticaret Bakanı Anna Soubry, Enerji Bakanı'nın sözleri için 'başbakanlık vasıflarına uygun değil' yorumunu yaptı.

Muhafazakar Parti'nin deneyimli milletvekillerinden Alan Duncan ise annelik vurgusu için 'mide bulandırıcı' demişti.

Leadsom’un en önemli destekçilerinden Muhafazakar Parti eski lideri Iain Duncan Smith ise, Leadsom’un kendisini yıpratmak isteyen milletvekilleri tarafından yürütülen bir karalama kampanyasıyla karşı karşıya olduğunu ifade etti.

İlgili Konular

İlgili haberler