Louisiana'daki gösterilerde onlarca kişi gözaltında

Telif hakkı Reuters

ABD'de polis şiddetini ve son günlerde iki siyahın emniyet güçleri tarafından öldürülmesini protesto etmek için Louisiana eyaletinde düzenlenen sokak gösterilerinde onlarca kişi gözaltına alındı.

Polisin müdahale ettiği gösteriler, geçen hafta 37 yaşındaki Alton Sterling'in polis tarafından öldürüldüğü Baton Rouge kentinde düzenlendi.

Baton Rouge Emniyeti, Dallas kentindeki yürüyüş sırasında polise yönelik düzenlenen saldırının ardından 'hiçbir taşkınlığa izin veremeyeceklerini' ifade ederek gözaltıları savundu.

Telif hakkı Reuters
Image caption Pazar günü Louisiana eyaletinin Baton Rouge kentinde düzenlenen gösterilerde 48 kişi gözaltına alındı.

7 Temmuz'da Texas eyaletinin Dallas kentinde göstericiler, polisin Louisiana'da Alton Sterling'i, Minnesota'da ise Philando Castile'yi öldürmesini protesto ederken 3 keskin nişancı bölgede görev yapan polisin üzerine ateş açmıştı.

Saldırıda 5 polis hayatını kaybederken, 10'dan fazla emniyet görevlisi de yaralanmıştı.

Telif hakkı Reuters
Image caption Louisiana Valisi, "Emniyet güçleriyle gurur duyuyorum. Nefret ve şiddeti kışkırtan hiçbir eyleme tolerans gösterilmeyecek" dedi.

Pazar günü Baton Rouge kentinde düzenlenen protestolar sırasında göstericilerin sosyal medya üzerinden paylaştığı fotoğraf ve videolarda polisin önce 'Eyleminiz barışçıl olmaktan çıktı' uyarılarını yaptığı görülüyor ardından da müdahale başlıyor.

'otoyol geçişlerini kesmek yasadışı'

Baton Rouge emniyeti, Pazar günü sabah saatlerinde düzenlenen gösterilerde herhangi bir sorun yaşanmadığını belirtirken akşam saatlerindeki eylemlerde 48 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Cumartesi günü düzenlenen protestolarda da 100'ün üzerinde kişi gözaltına alınmıştı.

Telif hakkı Reuters
Image caption Baton Rouge kentindeki gösterilerde polis özel harekat birliği SWAT timleri de görev yaptı.

Otoyol geçişlerini kapattıkları gerekçesiyle polisin müdahale edip gözaltına aldığı isimler arasında Black Lives Matter (Siyahların Yaşamları Değerlidir) hareketinin önde gelen isimlerinden aktivist DeRay Mckesson da vardı.

Mckesson, daha sonra serbest bırakıldı.

Louisiana Valisi Emniyet güçleriyle gurur duyuyorum

Louisiana Valisi John Bel Edwards, Pazar günü düzenlediği basın toplantısında emniyet güçleriyle gurur duyduğunu ifade ederek "Polis olaylara ölçülü biçimde müdahale etmiştir" dedi.

Telif hakkı Getty
Image caption Siyah hakları savunucusu ve Stop the Killing (Cinayetleri Durdurun) derneğinin kurucusu Arthur Reed de Pazar günkü gösterilere katıldı.

Göstericilerin büyük çoğunluğunun barışçıl eylemler düzenlediğini söyleyen Vali Edwards, "Ancak eyaletimizde nefret ve şiddeti kışkırtmak isteyenlere, yasadışı eylemle izin vermeyeceğiz" diye konuştu.

Edwards ayrıca trafiğin durdurulmasının ve otoyolların kesilmesinin de yasalara aykırı olduğunu ifade ederek bu tür eylemlerin gözaltı nedeni olduğunu belirtti.

İlgili haberler