Çin yuanın değerini yükseltti

ABD Başkanı Barack Obama'nın G20 zirvesinde yaptığı çağrının ardından Çin, para birimi yuanın değerinin yükselmesine bir kez daha izin verdi.

Image caption Yuanın değeri konusu iki liderin G20'deki görüşmesine de damgasını vurdu

Amerika Birleşik Devletleri uzun süredir, Çin'in para birimi yuanın değerini düşük tutmasından rahatsızdı.

Washington yönetimi bunun Çinli ihracatçılar lehine uluslararası ticarette dengesizlik ve haksız rekabet yarattığını savunuyordu.

Çin yönetimi sonunda geçen hafta, kur politikasında daha esnek olacaklarını açıkladı.

Bunun üzerine yuan geçen haftayı, Amerikan doları karşısında son yıllarda görülen en yüksek değerden kapattı.

ABD Başkanı Barack Obama ise hafta sonu Kanada'nın Toronto kentinde yapılan G20 zirvesinde Çin'in attığı adımdan memnuniyet duyduğunu belirtmekle birlikte, yuanın değerinin hala istenilen düzeyde olmadığının altını çizdi.

Obama Çin Devlet Başkanı Hu Jintao ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, "Güçlü ve sürdürülebilir büyümenin şartlarından biri de, ülkelerin haksız rekabete neden olmamasıdır" diye konuştu.

Hu Jintao ise bir uyarıda bulunarak, kurun serbest bırakılmasının mali piyasalarda istikrarı olumsuz etkileyebileceğini söyledi.

Çin, yuanın değerinin yükseltilmesi yolunda attığı adımın ülke içi bir mesele olduğunu savunarak, konunun G20 zirvesi sonuç bildirgesine bağlayıcı bir vaat olarak girmesine de karşı çıktı.

İlgili haberler