İngiltere ekonomisinde daralma

Son güncelleme: 25 OCAK 2013 - TSİ 16:22

İngiltere ekonomisi 2012'nin son çeyreğinde binde 3 oranında daraldı.

Son rakam, ekonominin yeniden durgunluğa gireceği endişesini artırdı.

Ulusal İstatistik Dairesi, üretimdeki düşüşün madencilik ve taş ocağı işletmelerindeki faaliyet gerilemesinden kaynaklandığını açıkladı.

Gerilemenin asıl unsunu olarak, İngiltere'nini Kuzey Denizi'ndeki en büyük petrol alanındaki bakım-onarım çalışmasının tamamlanamaması gösterildi.

İngiltere ekonomisi, Londra'daki olimpiyat oyunlarının da katkısıyla, bir önceki çeyrekte binde 9 oranında büyümüştü.

2012 geneline bakıldığında büyümenin sıfır seviyesinde olduğu görülüyor.

İstatistik Dairesi, inişli çıkışlı ekonomik faaliyetlerin ağır aksak bir eğim sergilediğini, imalatın yüzde 1,5 oranında gerilediğini, hizmet sektöründe “0” seviyesinde değişim olduğunu, inşaatçılıkta ise binde 3'lük artış olduğunu belirtti.

İmalat sektöründe madencilik ve taş ocaklarında üretim yüzde 10,2 oranında düştü. Bunun bu alanda 1997'den bu yana görülen en büyük düşüş olduğu belirtiliyor.

Ulusal İstatistik Dairesi'ne göre, petrol ve gaz üretiminin dahil edilmediği hesaplamayla gayri safi yurt içi hasıla geçen yıl sadece binde bir küçüldü.

Maliye Bakanı George Osborne bu rakamların İngiltere ekonomisinin zorlu bir dönemden geçtiğine işaret ettiğini söyledi.

Osborne, "Geçen yıl özellikle zorluydu. Bu hem içeride yıllarca borç birikmesinden hem de Euro bölgesindeki sorunlardan kaynaklanıyor. Büyük oranda irhacat yaptığımız Euro bölgesi derin bir resesyonda" dedi.

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.