Avustralya: Apple, Microsoft ve Adobe ifade verecek

Son güncelleme: 11 ŞUBAT 2013 - TSİ 11:06

Teknoloji devleri Apple, Adobe ve Microsoft'un temsilcileri, fiyat politikaları konusunda başlatılan inceleme çerçevesinde Avustralya Parlamentosu'nda ifade verecek.

Temsilciler Meclisi, bu şirketlerin ürünlerini Avustralya'da dünyanın diğer bölgelerindekine kıyasla daha pahalı satıp satmadıklarını belirlemek için Temmuz'da inceleme başlatmıştı.

Tüketici dernekleri, sık sık Avustralyalıların bu ürünlere daha fazla para ödediğinden yakınıyor.

Şirketler şimdiye kadar parlamento komisyonuna yazılı ifade vermişler ama parlamentoya temsilci göndermeyi reddetmişlerdi.

Parlamentonun kararı uyarınca şirket temcilcileri 22 Mart'ta inceleme komisyonuna ifade verecek.

Ed Husic adlı parlamento üyesine göre bu şirketlerin ürünleri diğer ülkelerdekinden yüzde 60'a kadar daha pahalı.

Avustarlya medyasına göre Husic, "Bilişim teknolojisinin yaygın kullanımı nedeniyle yazılım ve donanım için ödenen paranın önemli bir ticari ve ekonomik etkisi olabilir" dedi.

Husic, önceliklerinin fiyatları aşağı çekmek ve "fiyat ayrımcılığını" sona vermek olduğunu belirterek, şirket temsilcilerinin yanıtlarını merakla beklediklerini söyledi.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.