İberia Havayolları'nda beş günlük grev

Son güncelleme: 19 ŞUBAT 2013 - TSİ 10:57
İberia çalışanları 3.800 kişinin işten çıkarılması planlarını protesto ediyor.

İspanyol havayolu İberia'nın çalışanları, işten çıkarmaları ve maaş kesintilerini protesto amacıyla beş günlük greve başladı.

Grev dolayısıyla bu haftaki binden fazla uçuştan 400'ü iptal edildi.

Kabin hizmet görevlileri ile birlikte bagaj görevlileri de eyleme katıldığı için ülkedeki çeşitli havaalanlarında, farklı havayollarına ait binden fazla uçuşta gecikmeler bekleniyor.

İberia geçen yılın ilk dokuz ayında 262 milyon euro zarar etmiş ve 3.800'den fazla kişiyi işten çıkaracağını açıklamıştı.

Bu açıklama üzerine harekete geçen sendikalar bu ay ve gelecek ay beşer günlük üç grev tasarlıyor.

İberia'dan yapılan açıklamada bu ilk grevden 70 bin yolcunun etkileneceği ancak bunlardan 60 binine alternatif uçuşlar bulunduğu bildirildi.

Piyasa uzmanları 15 günlük grevin şirkete 100 milyon euro'ya mal olabileceğini söylüyor.

İberia'nın zarar etmesinde ucuz havayolu şirketlerinden gelen rekabetin ve iç piyasasında süren resesyonun rol oynadığı bildiriliyor.

2011 yılında British Airways'le birleşen havayolunun yeni yönetimi, giderleri kısmaya çalışıyor.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.