AB balıkçılıkta 'ıskarta' yasağında anlaştı

Son güncelleme: 27 ŞUBAT 2013 - TSİ 15:30

Avrupa Birliği üye ülkelerinin balıkçılık bakanlıkları, istenmeyen balıkların denize dökülmesi uygulamasına son verme konusunda anlaşmaya vardı.

Tüm gece süren yoğun bir toplantı yapan bakanlar, 'ıskarta' yasağının 2014 yılı Ocak ayından itibaren aşamalı bir şekilde uygulamaya konması gerektiği konusunda anlaştı.

Bu, istenmeyen balıkların denize dökülmesine karşı çıkan kampanyacılar açısından bir zafer anlamına geliyor.

Ancak, eylemciler, bazı ülkeler için getirilen muafiyetlerin, yasalarda boşluk yaratacağından ve bu boşlukların gelecekteki görüşmelerde kullanılabileceğinden endişe ediyor.

Birleşmiş Milletler, dünyada istenmeyen balıkların denize atılması konusunda en kötü karneye sahip bölgesinin Avrupa olduğunu açıkladı.

Avrupalı balıkçıların, ağlarına takılan fakat avlamayı hedeflemedikleri balıkları ölü bir şekilde denize dökme uygulamaları nedeniyle, yakalanan tüm balıkların neredeyse dörtte birinin geri atıldığı belirtiliyor.

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.