AB: Bankacıların ikramiyelerine sınır getirildi

Son güncelleme: 28 ŞUBAT 2013 - TSİ 14:31

Avrupa Birliği yetkilileri, bankacıların ikramiyelerinin sınırlanması da dâhil olmak üzere, yeni mali kurallar üzerinde anlaşmaya vardı.

Anlaşmaya göre, bankacıların ikramiyeleri, bir yıllık maaşlarının düzeyiyle sınırlanacak.

Hissedarların açıktan onayı durumunda ise prim düzeyi iki yıllık maaş düzeyine çıkarılabilecek.

Avrupa'nın en büyük finans merkezi konumundaki İngiltere, bankacıların primlerinde kesinti yapılmasına karşı çıkıyor ve diğer Avrupa ülkelerini bu politikaya ikna etmeye çalışıyordu.

İngiltere Başbakanı David Cameron, Avrupa Birliği'nin bankalar üzerindeki denetimlerini başka şekillerde sıkılaştırmaya çalışması gerektiğini savunuyor.

Londra, Avrupa Birliği'nin primlere sınırlama getirmesinin, yetenekli kişileri uzaklaştıracağını ve mali sektörün büyümesini engelleyeceğini savunuyor.

Üst düzey bankacılar yıllık maaşlarının birkaç katı prim alabiliyorlar.

Bu primler, bankacılık krizinin ardından birçok bankanın, vergi mükelleflerinin parasıyla kurtarılmasının ardından kamuoyunda büyük tepki çekmeye başlamıştı.

Londra'daki ETX Capital'den Joe Rundle, AB'nin kurallarının işe yaramayacağını, bankaların primlerdeki sınırlamayı tazmin etmek için sabit maaşları yükseltme yoluna gideceklerini savunuyor.

Rundle, bankalar, gelecekte yapacakları yatırımları Avrupa dışında yapmaya dikkat edecekler şeklinde de konuştu.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.