Euro bölgesinde yeni işsizlik rekoru

Son güncelleme: 1 MART 2013 - TSİ 17:00

Euro bölgesinde işsizlik Kasım geçen ay yüzde 11.9’luk rekor seviyeye ulaştı.

AB'nin istatistik kurumu Eurostat’ın açıkladığı, 17 ülkedeki işsizlik oranının ortalamasını yansıtan bu rakam, yeni bir rekor seviyesini işaret ediyor.

Euro bölgesinde daha önceki en yüksek işsizlik oranı Aralık'ta açıklanan yüzde 11.8 oranıydı.

Yunanistan yüzde 27’lik oranla 17 ülke arasında en yüksek işsizlik oranına sahip ülke oldu. Ancak Yunanistan'a ait en son işsizlik verileri geçen Kasım ayına ait.

İspanya’da bu oran yüzde 26.2 olurken Portekiz’deyse yüzde 17.6 çıktı.

Avrupa Birliği üyesi 27 ülkedeki ortalama işsizlik oranı, Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 0.1 yükselerek yüzde 11.8’e ulaşmıştı.

En düşük işsizlikse yüzde 4.9 oranıyla Avusturya’da çıktı.

Eurostat ayrıca, Şubat ayında Euro Bölgesi'ndeki enflasyon oranının yüzde 1.8’e gerilediğini de açıkladı.

Uzmanlar, yüksek işsizlik ve düşük enflasyon oranları nedeniyle, Avrupa Merkez Bankası’nın yüzde 0.75 oranındaki mevcut faiz oranlarını düşürmesinin çok daha olası hale geldiğini belirtti.

Standard Chartered’dan Sarah Hewin, Avrupa Merkez Bankası'nın bunu gelecek hafta faiz indirimine gidebileceğini söyledi.

Ancak Hewin, borç sorununu çözmesi gereken İtalya ve Kıbrıs’ın siyasi belirsizliğe girdiği bir dönemde, Avrupa Merkez Bankası'nın faiz indirimi konusunda biraz ihtiyatlı davranabileceğini de vurguladı.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.