ABD'de 'göreceli' iyimserlik: 236 bin yeni istihdam

Son güncelleme: 8 MART 2013 - TSİ 20:23

ABD ekonomisinde Şubat ayında 236 bin yeni istihdam yaratıldı.

Hükümetin bu rakamları açıklaması üzerine işe alma oranlarında artış kaydedildi.

Ocak ayında yaratılan istihdam sayısının 157 binde kalması nedeniyle uzmanların Şubat ayı beklentisi açıklanandan daha düşük seviyedeydi.

İşsizlik oranı ise gerilemeye devam ederek 2008 Aralık ayından bu yana ilk kez %7,7'ye düştü. Ocak ayı oranı 7,9 olmuştu.

İstihdam artışı inşaat, sağlık ve hizmet sektörlerinde gerçekleşti.

İstihdam rakamlarının açıklanmasını takiben Dow Jones endeksi 62,23 puan artışla 14.391,72 olarak gerçekleşti; dolar ise euro ve yen karşısında değer kazandı.

Ancak işsizlik rakamları içerisinde, altı aydan uzun süredir işsiz olanların oranı %40 ile aynı seviyede kalmaya devam etti.

Uzmanlar, ekonomik büyümenin yavaşlığı nedeniyle iyimserliğin "göreceli" kaldığını vurguluyor.

Başkan Barack Obama'nın geçen hafta imzaladığı 85 milyar dolarlık kesinti paketi ABD'deki ekonomik büyümeyi %0,5 oranında yavaşlatması ve 750 bin iş kaybına yol açması öngörülüyor.

Bağlantılar

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.