Bulgaristan: Sokak gösterileri erken seçime zorladı

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev'in yoksulluk ve yolsuzluk karşıtı gösterilerin ardından oluşan siyasi kriz üzerine Parlamento'yu feshetmesi ve geçici bir hükümet kurması bekleniyor.

Başbakan Boyko Borisov, geçen ay yüksek elektrik ve gaz faturaları, yoksulluk ve yolsuzluğa karşı başlayan kitlesel gösterilerin ardından istifa etmişti.

Siyasi partilerin hiçbirinin hükümet kurmayı kabul etmemesi üzerine Cumhurbaşkanı oluşan iktidar boşluğunu doldurmakta zorlanıyor.

Cumhurbaşkanı kurulması planlanan hükümette kimlerin yer alacağını açıklamadı ancak teknokrat bir hükümet kurması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Plevneliev, Avusturya gazetesi Der Standard'a Pazartesi günü verdiği mülakatta "Keşke biz de Monti'nin İtalya'da yaptığını yapabilseydik" dedi.

Seçimlerin Mayıs ayının ilk yarısında yapılması bekleniyor.

2007 yılında Avrupa Birliği'ne katılan Bulgaristan, birliğin en yoksul üyesi.

BBC muhabiri Christian Fraser, AB üyeliğinin ülkede refahı artıracağının düşünüldüğünü belirtiyor ancak nüfusun dörtte biri hala yoksulluk sınırının altında yaşıyor.

Hükümetin 'kayırma' ve yolsuzlukla mücadelede başarısız olması da halkın tepkisini artıran nedenlerden.

Ancak tepkiyi asıl tırmandıran elektrik faturalarının birçok kişi için neredeyse aylık maaşlarının üzerinde gelmesi oldu.

İki göstericinin kendini yakarak öldürmesinin ardından gösteriler başladı.

Haftalar süren gösterilerin ardından Başbakan, elektrik fiyatlarını düşüreceğini ve Maliye Bakanı'nı görevden alacağını açıklayarak halkı sakinleştirmeye çalışsa da gösteriler devam etti.

Gösteriler sırasında polisin şiddete başvurmasının ardından Başbakan istifa etmişti.

İlgili haberler