Kıbrıs'taki kritik oylama ertelendi

Alman ve Avrupa Bankası yetkilileri Kıbrıs'ın mevduat vergisi düzenlemesinde değişiklik yapabileceğini söyledi.

Mevduatlardan bir seferlik kesinti yapılmasına ilişkin hazırlık halktan büyük tepki almıştı.

Kıbrıs'ta, Başkan Nicos Anastasiades'in "Türkiye'nin 1974'teki harekatından sonraki en büyük kriz" dediği mali kriz ile ilgili meclisin bugün için öngörülen oylaması yarına ertelendi.

Yönetimin yapmak istediğine karşı muhalefetten ve Moskova'dan tepkiler geldi.

Muhalefet lideri George Lillikas yönetimi seçmenlere ihanet etmekle suçladı.

Anastasiades yönetimi, Euro Bölgesi ve IMF'den 10 milyar dolarlık yardım paketi almak için mali önlemler almak istiyor.

Söz konusu bu önlemlerin merkezinde mevduatlardan bir kerelik yapılacak olan kesintiler bulunuyor.

Kara para aklama iddia ve suçlamaları karşısında, Kıbrıs'ta 30 milyar dolarlık mali varlık bulundurduğu tahmin edilen Rusların da "mağdur" olması beklenirken Moskova'dan açıklama geldi.

Putin: "Adil değil..."

Devlet Başkanı Vladimir Putin, kesintinin "adil olmadığını, tehlikeli olacağını ve profesyonelliği ayaklar altına aldığını' söyledi.

Nicos Anastasiades yönetiminin meclisten geçirmek istediği paketteki mevduat kesintisinin şekli kesinlik kazanmadı.

Gelen haberlerde küçük ve büyük miktardaki mevduatlar için kademeli kesinti oranları belirlenebileceği söyleniyor.

Bankadaki mevduatlarının bir bölümünü kaybedeceği beklentisine giren Kıbrıslılar geçen hafta bankaların önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Yönetimin yapmak istediği düzenleme Kıbrıs merkezli bankaların yurtdışındaki kollarını etkilemiyor.

İnternette bankacılık operasyonu

Mevduat sahiplerinin paralarını çekme işlemlerini geçersiz kılmak için yönetimin internet ortamına müdahale ettiği de gelen haberler arasında.

Kıbrıs'ta bankalar bugün resmi tatil nedeniyle kapalı.

Nicos Anastasiades, yasayı çıkarmak için diğer partilerin desteğine ihtiyaç duyuyor.

Düzenleme, karardan etkilenecek mavduat sahiplerine bankaların hisse senetlerinin verilmesinin de aralarında bulunduğu bazı yumuşatıcı öneriler içeriyor.

Rum medyasına göre, parlamentodan kurtarma paketine onay çıkmazsa, halkın paralarını çekmek üzere şubelere akın etmesini önlemek için bankalar Salı günü kapalı kalacak. İktidardaki Demokratik Seferberlik Partisi'nin 56 sandalyeli parlamentoda 20 üyesi bulunuyor. Koalisyon ortaklarından Demokratik Parti'nin bir yetkilisi BBC'ye, kurtarma paketine destek vermek için, bunun Kıbrıs'ın karşı karşıya bulunduğu tüm ekonomik sorunları çözeceği konusunda güvence isteyeceklerini söyledi.

'Anastasiades halkın oylarına ihanet etti'

Muhalefet lideri Yorgos Lillikas da geçen ay bu göreve seçilen Anastasiades'in halkın oylarına "ihanet" ettiğini söyledi. Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Almanya'da yayımlanan Welt am Sontag gazetesine mülakatında belli bir limite kadar; örneğin bankalarda 250 bin Euro'dan daha az parası olanların bu vergiden muaf tutulması gerektiğini söyledi. Almanya'da muhalefetteki Sosyal Demokratlar'ın üyesi olan Schulz, "Çözüm sosyal açıdan kabul edilebilir olmalı" dedi. Alman Başbakanı Angela Merkel de stopaj vergisini savundu ve "Bu kuşkusuz Kıbrıs'a yardımı onaylamamızı kolaylaştıracak iyi bir adım" dedi. Daha önceki Euro bölgesi kurtarma paketlerinde olduğu gibi bu anlaşmanın da Avrupa'nın en büyük ekonomisi olan Almanya'da parlamentonun alt kanadında onaylanması gerekiyor.

İlgili haberler