Çin-Brezilya para takası anlaşması

Çin ve Brezilya gelecekteki muhtemel küresel mali krizlere önlem olarak, ulusal para birimleri üzerinden bir para takası anlaşması imzaladı.

Geçen yıl duyurulan anlaşma, iki ülke merkez bankalarının 30 milyar dolara denk gelen 190 milyar Yuan ya da 60 milyar Real tutarındaki miktarlara kadar para takası yapabilmesini öngörüyor.

Yetkililer anlaşmanın küresel mali koşullardan bağımsız olarak, ikili ticaretin daha rahat yapılabilmesini sağlayacağını söylüyor.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin, aynı zamanda Brezilya'nın en büyük ticaret ortağı.

Brezilya Ekonomi Bakanı Guido Mantgea, "Küresel mali piyasalarda şok yaşanır, kredi bulunamazsa, en büyük ticari ortağımızdan kredi sağlayabileceğiz. Böylece ikili ticarette aksama olmayacak" dedi.

Anlaşma, Güney Afrika'da düzenlenen ve Brezilya, Rusya, Hindistan,Çin ve Güney Afrika'dan oluşan BRICS ülkeleri zirvesinde imzalandı.

Karşılıklı ticarette büyük artış

Çin ve Brezilya arasındaki ticaret hacmi, 2003'teki 6,7 milyar dolarlık seviyesinden geçen yıl 75 milyar dolara yükseldi.

Ticaret hacmindeki artışın büyük kısmı Çin'in Brezilya'nın demir ve soya ürünleri gibi hammadde ürünlerine yükselen talebinden kaynaklanıyor.

Brezilya'da Çin'de imal edilen ürünler için önemli pazarlardan biri oldu.

Çin son yıllarda ulusal para birimi Yuan'ın uluslararası alanda daha büyük bir rol oynaması ve ABD Doları'na alternatif bir küresel rezerv para birimi olması için uğraşıyor.

Çin bu kapsamda başta önemli ticaret ortakları olmak üzere, pek çok ülkeyle para takası anlaşmaları imzaladı.

İlgili haberler