Kıbrıs'ta 'bazı mali kısıtlamalar gevşetiliyor'

Güney Kıbrıs'ta Merkez Bankası yetkilileri, AB ve IMF ile varılan kurtama paketi anlaşmasını takiben mevduat hesaplarına getirilen kısıtlamalardan bazılarını kaldırdı.

Yurtiçi ödemeler için bankamatik ve kredi kartları tekrar normal şekilde kullanılabilecek.

Merkez Bankası, banka hesaplarındaki parayı kontrol etmek için konan kısıtlamaların her gün gözden geçirileceğini ve el verdiğince ''ayrıntılandırılmaya ya da gevşetillmeye'' çalışılacağını açıkladı.

Ülkeden sermaye kaçışını engellemek amacıyla, kartla yurtdışında alışveriş işlemlerine konan kişi başına 5000 euro'luk sınırda ise bir değişikliğe gidilmedi.

Para kaçışı endişesi

Merkez Bankası, konulan kısıtlamaların ülkenin mali sistemini istikrara kavuşturmak için elzem olduğunu vurguluyor.

Muhabirler, Merkez Bankası'nın bir yandan yurtiçi ekonomiyi mümkün olduğunca normal seyrinde tutmaya çalışırken, diğer taraftan adadan para kaçışını engelleyici tedbirlere büyük önem verdiğini bildiriyor.

Kıbrıs Rum hükümeti, AB ve IMF'nin sağlayacağı 10 milyar euro'luk krediyi hak etmek için kendisi de 5,8 milyar euro kaynak bulmak zorunda.

Gözlemciler, Euro Bölgesi'ndeki kriz esnasında bugüne değin alınan en radikal önlemlerin Kıbrıs'ta uygulandığına dikkat çekiyor.

Bundan önce mali krize sürüklenen hiçbir euro ülkesinde sermaye hareketi kontrol altına alınmamıştı.

Bankalardan çekilen paranın günlük limiti 300 euro olarak belirlenirken, çeklerin bozdurulması askıya alındı.

Batma riski

Ülke dışına çıkan Kıbrıslı Rumların yanlarında taşıyabileceği nakit para ise 1000 euro ile sınırlandı.

Kurtarma paketi anlaşması, 100 bin euro'nun üzerindeki mevduat hesaplarından tek bir seferliğine kayda değer miktarda vergi alınmasını öngörüyor.

Dışişleri Bakanı Yannis Kasulides, mali önlemlerin bir ay içerisinde aşama aşama kaldırılabileceğini söyledi. Ancak bunu inandırıcı bulmayan ekonomistler, para hareketine konan kontrollerin bir aydan çok daha uzun bir süre yürürlükte kalacağını tahmin ediyor.

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiyadis, AB ve IMF ile vardıkları anlaşmanın ''ülkeyi batma riskinden kurtardığını'' söyledi.

Cuma günü yaptığı açıklamada Anastasiyadis, ''Bütün trajediye rağmen, durumu kontrol altına aldık.'' dedi.

Fakat Rum lider, Euro Bölgesi'nin geri kalanını kendileriyle yeterince dayanışma göstermemekle suçluyor. Kıbrıs'tan daha önce eşi benzeri görülmemiş taleplerde bulunulduğunu kaydeden Anastasiyadis, Kıbrıs'ı bir deney olarak gördüklerini belirtti.

İlgili haberler