Portekiz'de yeni kesintiler yolda

Portekiz Başbakanı Pedro Passos Coelho, anayasa mahkemesinin hükümetin kemer sıkma programındaki bazı kesintileri iptal etmesi nedeniyle daha fazla kesinti yapmak zorunda olduklarını söyledi.

Coelho, sosyal güvenlik, sağlık, eğitim ve kamu yatırımlarında kesinti yapılması gerektiğini savundu.

Coelho bu kesintilerle Euro Bölgesi'nden ikinci bir kurtarma kredisi almak zorunda kalmamayı umduklarını belirtti.

Avrupa Komisyonu ise Portekiz'e kurtarma kredisindeki koşullara uyma çağrısı yaptı ve üzerinde uzlaşılan programın uygulanmasının yardım için bir önkoşul olduğuna dikkat çekti.

Komisyondan yapılan açıklamada, "Programın hedeflerinden her türlü uzaklaşma ya da yeniden müzakere edilmesi Portekiz vatandaşlarının şu ana kadar gösterdiği çabayı sıfırlayacaktır" denildi.

Portekiz Anayasa Mahkemesi, merkez sağ hükümetinin belirlediği 1 milyar Euroyu aşkın kesinti kalemini anayasaya aykırı buldu.

'Bahane olarak kullanılıyor'

Karar üzerine Portekiz halkına televizyondan seslenen Başbakan Coelho ülkenin içinde bulunduğu durumu tanımlamak için sık sık 'ulusal acil durum' ifadesini kullandı.

Coelho, daha önce zaten görülmemiş düzeylerde vergi artışına gidildiği için tek çarenin kamu hizmetlerinde kesinti olduğunu söyledi.

Muhalefet liderleriyse, Coelho'yu mahkemenin kararını, zaten daha önce yapmaya karar verdiği kesintileri uygulamaya sokmak için bahane olarak kullanmakla suçluyor.

Muhalefet ayrıca, anayasa mahkemesinin iki yıl üst üste merkez sağ hükümetin hazırladığı bütçeye itiraz ettiğini dikkat çekiyor ve 'güvenilirliğini kaybeden' hükümetin istifa etmesi gerektiğini savunuyor.

İlgili haberler