Avrupa'dan temkinli faiz kesintisi

Avrupa Merkez Bankası 10 aydan bu yana ilk kez faiz oranlarında kesintiye gitti. Böylece yüzde 0,75 olan faiz oranı bugüne kadarki en düşük seviyesi olan %0,50'ye çekildi.

Avrupa Birliği ekonomilerinin büyüme sıkıntısı ve artan işsizlik oranları nedeniyle kimi uzmanlar daha büyük bir kesinti bekliyordu.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, düzenlenen basın toplantısında "Piyasalar zayıf. Bu zayıf ekonomik gidişat bu yılın bahar aylarına da yansıdı" dedi. Draghi, gelecek aylarda bir düzelme beklediğini belirtti ama bu zaten daha önceden de dile getirilen bir tahmindi.

Avrupa Birliği'nde birden bire herkesin önceliği büyüme ve işsizlikle mücadeleye dönmüş görünüyor. 'Kemer sıkma' yandaşları neredeyse tamamen kulise çekildi.

Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy'da bugün "Yangınla mücadeleyle geçen üç yılın ardından, kemer sıkma politikalarına verilen destek ve gösterilen sabır azalıyor" dedi.

İtalya'nın yeni Başbakanı Enrico Letta da bugün Brüksel'deydi. Letta göreve geldiğinden beri olduğu gibi yine açık sözlülükle "Gençler arasındaki işsizlik benim ülkemin ve Avrupa Birliği'nin en büyük kâbusu" dedi.

Avrupa, Yunanistan'da %59, İspanya'da %55,9, İtalya'da %38,4 ve Portekiz'de %38,3'e ulaşan 25 yaş altı işsizlik seviyelerine nasıl ulaştı? Yetkililerin bu konuyla ilgilenmeleri neden bu kadar uzun sürdü? Bu önlenebilir miydi yoksa bunun Euro'yu kurtarmak için ödenmesi gereken bedel olduğuna mı karar verildi?

Gençler arasındaki işsizlikle beraber üretim de önemli sıkıntılardan birisi. Üretim Nisan ayında da geriledi. Fransa, İtalya ve İspanya üretimin daraldığını açıkladı. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi de beş farklı çeyreklik dönemde üretimin düştüğünü söyledi.

Bugünkü faiz indiriminin ardından akıllardaki ilk soru bu adımın bir fark yaratıp yaratmayacağı.

Faiz indirimi piyasalara güven veren bir adım olarak görülebilir. Bu karar, Avrupa'nın, büyümeye öncelik verdiğinin bir göstergesi olsa da, borçlanma maliyetlerindeki düşüşün küçük ve orta ölçekli üreticilere yansıyıp yansımayacağı merak konusu. Sonuç olarak bu işletmeler, Avrupa'nın ekonomi motorları. Geçmişte bankalar, kendi savunmalarını güçlü tutabilmek için, düşük faiz oranlarını müşterilerine yansıtmaktan kaçınmıştı.

Avrupa Merkez Bankası da bu durumun farkında ve pekçok şirket için 'ağar kredi şartlarının" devam ettiğini belirtiyor.

Başkan Draghi, atılan adımlarla, tüketici ve işletmeler arasındaki güvenin güçlendirilememesi durumunda Merkez Bankası'nın faiz oranları konusunda yeni adımlar atılacağını belirtti.

İlgili haberler