'Fransa resesyona girecek, AB ekonomisi daralacak'

Avrupa Komisyonu raporu, Fransa'nın resesyona girmesi ile birlikte Euro Bölgesi'nde beklenenden daha büyük bir ekonomik daralma yaşanacağına işaret ediyor.

Karamsar bir tablo çizen raporda, Euro Bölgesi ekonomisinin bu yıl % 0,4 daralması bekleniyor. Şubat tahminlerinde bu oran % 0,3 olarak öngörülmüştü.

Fransa ekonomisinin bu yıl % 0,1 daralarak resesyona girmesi bekleniyor. % 10,6 olması beklenen işsizlik oranının ise gelecek yıl % 10,9'a çıkacağı öngörülüyor.

Avrupa Merkez Bankası büyüme konusundaki endişeler nedeniyle dün faiz oranlarını indirmişti.

Komisyon raporunda, "Derin bir mali ve ekonomik krizin ardından cebelleşen AB ekonomisinin bu yıl içerisinde çok yavaş bir tempoda hız kazanması bekleniyor." denildi.

Fransa'nın bu yıl gayri safi milli gelirinin % 3,9'una denk düşen bütçe açığının 2014'te % 4,2'ye fırlayacağı tahmin ediliyor.

Bunun üzerine Komisyon'un ekonomiden ve paradan sorumlu üyesi Olli Rehn, bugün yaptığı açıklamada, % 3 hedefine varması için Fransa'ya iki yıl daha verilmesinin "mantıklı" olacağını söyledi.

Ancak Reuters haber ajansının bildirdiğine göre, Maliye Bakanlığından bir yetkili, Rehn'in açıklamalarına rağmen Fransa'nın % 3 hedefine 2014'te ulaşmayı amaçladığını söyledi.

Yunanistan ve İspanya'da işsizlik tırmanıyor

Euro Bölgesi'nde işsizlik oranı ortalamasının bu yıl % 12,2'ye çıkması bekleniyor. Geçen yıl bu oran % 11,4 olmuştu.

Yunanistan ve İspanya'da ise işsizlik oranının % 27'ye tırmanacağı tahmin ediliyor.

İşsizliğe karşı mücadelenin önemine dikkat çeken Rehn, Euro Bölgesi ekonomisinin 2014'te % 1,2 oranında büyüme gösterebileceğini vurguladı.

Bütçe kesintilerinin büyümeyi engellediği kaygısıyla Euro ülkelerine kemer sıkma önlemlerini gevşetmeleri çağrısında bulunulmuştu.

Dün Avrupa Merkez Bankası faiz oranlarını 10 ay sonra yeniden düşürerek % 0,75'ten % 0,5'e çekti.

İlgili haberler