Euro ekonomisi yüzde 1 küçüldü

Avrupa Birliği tarafından açıklanan veriler, 17 üyeli Euro Bölgesi'nde yaşanan resesyonun altıncı çeyrekte de devam ettiğini ortaya koydu.

Resmî verilere göre, Euro Bölgesi ekonomileri, 2013'ün ilk üç ayında %0,2 küçüldü. Bu, Avrupa tek para birimini kullanan ülkelerin ekonomilerinin bir önceki yıla göre %1 küçüldüğü anlamına geliyor.

Üye ülkelerle ilgili ekonomik veriler, Euro Bölgesi'nde dokuz ülkenin resesyonda olduğunu gösteriyor. Avrupa Birliği'nin en büyük ekonomisi Almanya ise %0,1 gibi küçük bir oranda da olsa zayıf bir büyüme sergiledi.

Açıklanan bu son veriler, Euro Bölgesi'nin, tek para biriminin tedavüle girdiği 1999'dan bu yana en uzun resesyonu yaşadığını ortaya koyuyor.

Avrupa Birliği tarafından açıklanan son ekonomik veriler, uzmanların beklentilerinden daha kötü bir tablo ortaya koyuyor. Ancak diğer istatistikî bilgiler gibi, ülkelerin gayri safi yurtiçi hasılalarının da yeniden gözden geçirileceği, verilerde değişiklik yapılabileceği belirtiliyor.

Zayıf ekonomi işsizliği tetikliyor

Euro Bölgesi'nde pekçok ülkede ekonominin kötü gidişatı, işsizlik oranlarında da ciddi yükselişe neden oluyor.

340 milyon nüfuslu bölgede yaklaşık 19 milyon kişi işsiz. Yunanistan ve İspanya'da işsizlik oranı %27 seviyesinde.

Son dört yıl içinde ikinci kez resesyona girdiği açıklanan Fransa'da nüfusun %10,6'sı çalışmıyor.

Avrupa Merkez Bankası, geçtiğimiz günlerde ekonomik büyümeye ivme kazandırmak amacıyla faiz oranlarını, tarihin en düşük seviyesi olan %0,5'e çekti.

Pekçok Avrupa ülkesi, ekonomik kriz ve artan borç yüküyle mücadele edebilmek amacıyla kemer sıkma önlemleri uygulamaya başladı.

Ancak, artan işsizlik oranları ve ekonomik verilerin çok olumlu bir tablo çizmemesi nedeniyle bu önlemlerin gereken iyileşmeyi getirip getiremeyeceği konusundaki tartışmalar artarak sürüyor.

İlgili haberler