ABD Senatosu: Apple yeterince vergi ödemiyor

Amerika Birleşik Devletleri Senatosu, bilgisayar teknolojisi devi Apple'ı ülkenin en büyük vergi kaçıran şirketlerinden biri olmakla suçladı.

Senato komisyonu, Apple'ın "karmaşık bir offshore varlıklar zinciri" ile ödemesi gereken milyarlarca dolar gelir vergisini ödemediğini söyledi.

Apple Yürütme Kurulu Başkanı Tim Cook bugün bir senato panelinin karşısına çıkacak.

Cook önceden hazırladığı ifadesinde, kuruluşunun vergi kaçırmak için hile yapmadığını savunuyor.

Komisyon, Apple'ın herhangi bir yasadışı iş yaptığı iddiasında bulunmuyor.

Senato komisyonu 145 milyar dolarlık nakit rezervi bulunan Apple'ın bu miktarın 102 milyar dolarını ülke dışında tutarak ABD vergisinden muaf tuttuğunu söylüyor.

Apple ise ABD'de yüksek miktarda vergi ödeyen şirketlerden biri olduğunu ve 2012 yılında 6 milyar dolarlık federal gelir vergisi ödediğini belirtiyor.

Vergiden kurtulma yöntemleri

Senato Soruşturma Daimi Altkomisyonu, çokuluslu şirketlerin, varlıklarını ülke dışına çıkararak vergiden kurtulma yöntemlerini inceliyor.

ABD'deki bazı büyük firmalar, yurt dışı kazançlarını ülkelerine getirip yüzde 35 civarında vergi ödememeyi seçtikleri için eleştiriliyor.

Yüzde 35 ile dünyanın en yüksek kurumlar vergisini uygulayan ülke Amerika.

Ancak, büyük şirketler çoğunlukla indirimler ve muafiyetler nedeniyle daha az vergi ödüyor.

Senato komisyonu başkanı Carl Levin, hazırladığı raporda, Apple'ın kâr ve varlıklarını vergi cennetlerine aktararak daha az vergi ödediğini yazdı.

Komite üyesi John McCain ise, "Apple ABD'nin en çok vergi ödeyen şirketi olduğunu iddia ediyor. Ancak bu büyüklük ve çapı ile aynı zamanda Amerika'da en çok vergi kaçıranların da başında geliyor.

İlgili haberler