Letonya 2014'te Euro Bölgesi'ne giriyor

Başvurusu Avrupa Komisyonu tarafından onaylanan Letonya, Avrupa Birliği içinde Euro kullanan 18'inci ülke olacak.

Avrupa Komisyonu, Letonya'nın, gelecek yıl Euro Bölgesi'ne katılmak için tüm kriterleri yerine getirdiğini açıkladı.

Letonya Başbakanı Valdis Dombrovskis, Euro Bölgesi'ne katılmanın, küçük Baltık ülkesinin ekonomik büyümesine katkıda bulunacağını söyledi.

Eski Sovyet Cumhuriyeti Letonya'nın Euro Bölgesi'ne kabul edilmesi, tek para birimini kullanan ülkelerin pek çoğunda ekonomik sıkıntıların yaşandığı bir döneme rastladı.

Halen 17 Avrupa ülkesinde 330 milyon kişi para birimi olarak Euro kullanıyor. Gelecek yıl Ocak ayında Letonya'nın Euro Bölgesi'ne katılmasıyla bu nüfusa iki milyon kişi daha eklenecek.

Letonya hükümeti, Brüksel'in ekonomik kriterlerini yerine getirebilmek için yoğun çaba sarfettiler. Bu çabanın sonucunda, Letonya'nın borç açığı, pekçok eski Euro ülkesine göre çok daha düşük seviyelerde.

Euro kullanma zorunluluğundan muaf tutulan İngiltere ve Danimarka dışındaki tüm Avrupa Birliği üyesi ülkeler, bir aşamada, Euro kullanımına geçmek zorunda.

Ancak son dönemde yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle, piyasa uzmanları ve pekçok yatırımcı, Euro Bölgesi'nin ve para birimi olarak Euro'nun uzun vadede ne kadar güvenilir olduğunu tartışıyor.

Letonya, 2008-2009 ekonomik krizinin ardından çok sıkı bir kemer sıkma programı uygulamak zorunda kalmıştı. Kriz, ülkenin gayrisafi hasılasının yüzde 20'sini yok etmişti.

Letonya'nın Euro Bölgesi'ne resmi katılımı için Avrupa Birliği liderlerinin onayı gerekiyor. Ancak formalite olarak görülen bu onayın, maliye bakanları tarafından Temmuz ayında verilmesi bekleniyor.

İlgili haberler