Kıbrıs kurtarma paketinin şartlarını değiştirmek istiyor

Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades, Avrupa Birliği liderlerinden, ülkesine verilen kurtarma paketinin şartlarının değiştirilmesini istedi.

Anastasiades, gönderdiği mektupta, kurtarma paketinin şartlarının çok ağır olduğunu ve ülke ekonomisini yıktığını savundu.

Kıbrıs liderinin talebinin yarın biraraya gelecek Euro Bölgesi maliye bakanlarının toplantısında görüşülmesi bekleniyor. Ancak yetkililer, kurtarma paketinin şartlarında herhangi bir değişiklik yapılmasının söz konusu olmadığını belirtiyorlar.

Kıbrıs'a sağlanan 10 milyar Euro'luk kurtarma paketi, ağır şartlar taşımakla birlikte ülke ekonomisini iflastan kurtarmıştı. Ancak Anastasiades'e göre plan, iyi hazırlanılmadan uygulamaya geçildi.

Kurtarma planının yapısı nedeniyle Kıbrıs ekonomisinde çok az nakit para bulunduğunu savunan Anastasiades, yatırımcıların ve iş sahiplerinin varlıklarını sürdürebilmek için sermaye bulamadıklarını belirtti.

Tüketici ve yatırımcı güveninin her geçen gün eridiği ülkede, en büyük kredi kurumu olan Kıbrıs Bankası, kurtarma paketinin getirdiği ağır şartlar altında işleyemez duruma geldi.

Anastasiades, Avrupa Birliği'nden kurtarma paketinin şartlarının baştan sona değiştirilmesini talep ediyor. Brüksel'deki yetkililer ise bu tür bir değişimin mümkün olmadığını belirtiyor.

Yapısal sorunlar

Euro Bölgesi'nden kurtarma yardımı talep eden her ülke benzer sıkıntılarla karşı karşıya. Ancak, kurtarma planının yapısal sorunları konusunda Kıbrıs lideri Nicos Anastasiades'in haklı olduğu noktalar da var.

Kıbrıs için hazırlanan kurtarma paketinin ülkede neden olduğu panik nedeniyle parasını çekmek isteyen mevduat sahipleri bankalara akın etmiş bunun ardından ilk plandan vazgeçilmişti.

Daha sonra aceleyle hazırlanan ikinci plan ise halkı ve piyasaları sakinleştirmek için bir uzlaşma programı olarak değerlendirildi.

Anastasiades bu programın iyi planlanmadığını, kredi sağlayan bankalar üzerinde yoğun bir baskı yarattığını ve bunun sonucu olarak da ülke ekonomisinin daha ağır bir darbe aldığını söylüyor.

Kıbrıs lideri mektubunda, "Kıbrıs Bankası'nın likidite sorununu aşmak için uzun vadeli bir çözüme destek vermenizi istiyorum" dedi.

Kurtarma planı çerçevesinde, kapatılacak olan Laiki Bankası'nın güvenli mal varlıkları Kıbrıs Bankası'na devrediliyor.

Her iki bankada da 100 bin Euro'ya kadar olan mevduat güvence altında. Ancak hükümet, milyarlarca dolarlık kurtarma paketinin geri ödemeleri için, bu miktarı aşan mevduatlardan %40'a varan miktarda kesinti yapma yetkisine sahip.

Ancak Kıbrıs Cumhurbaşkanı Anastasiades, kurtarma planında uzun vadeli ve yüksek getirili yatırımlarla, şirketlerin ve iş yerlerinin günlük ihtiyaç duyduğu nakit para arasında bir ayrım yapılmadığını, bunun da işyerleri için büyük kayıplarla sonuçlandığını savunuyor.

İlgili haberler