AB liderleri 2014-2020 bütçesinde uzlaştı

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, uzun süredir tartışılan birliğin gelecek yedi yıldaki bütçesi konusunda uzlaşmaya varıldığını duyurdu.

Barroso, 2014-2020 dönemini kapsayan bütçe konusunda üye ülkeler ve Avrupa Parlamentosu liderlerinin uzlaştığını söyledi.

960 milyar Euroluk bütçede ilk kez harcamalarda kesintiye gidiliyor.

AB liderlerinin zirve toplantısı için biraraya geldiği Brüksel'de konuşan Barroso, uzlaşmanın genç nüfus arasındaki işsizlik alanında harcamaları arttıracağını belirtti.

AB'de 18-25 yaş arasındaki nüfusun yaklaşık dörtte biri işsiz. Yunanistan ve İspanya'da ise bu oran yarıdan fazla.

AB liderleri gençlere yönelik eğitim programları için ayrılan 6 milyar Euro'nun planlanandan önce harcanmasını değerlendirecek.

Zirve öncesinde ayrıca, tarım reformu ve sorunlu bankaların nasıl kurtarılacağı konusundaki taslak planlarda da uzlaşma sağlandı.

AB liderleri, 2014-2020 bütçesi konusunda geçen Şubat ayında uzlaşma sağlamıştı. Ancak Avrupa Parlamentosu uzlaşmaya onay vermeyi reddetmişti.

Yeni uzlaşmada bütçedeki rakamlar aynı kalıyor. Ancak Avrupa Parlamentosu'na yıl sonunda harcanmayan paranın, ertesi yılın bütçesine eklenmesi ödünü verildi. Şu andaki uygulamada yıl sonunda harcanmayan para, ulusal bütçeler geri dönüyor.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, parlamento üyelerine uzlaşmaya destek olmaları çağrısında bulundu.

Banka kurtarma uzlaşması

Bütçe uzlaşmasını 27 üye ülkenin ve Avrupa Parlamentosu'nun onaylaması halinde, nihai uzlaşmanın Eylül'de ortaya çıkması bekleniyor.

Bankaların kurtarılması konusundaki uzlaşmada da batan bankaların zararını öncelikle borç verenler ve hissedarların üstlenmesi planlanıyor.

Daha sonra da, 100 bin Euro'dan fazla paraya sahip mevduat sahiplerinin yükü üstlenmesi öngörülüyor.

Bu da yetmiyorsa, son olarak hükümetlerin, bir başka deyişle vergi mükelleflerinin devreye sokulması planlanıyor

Liderlerin zirvede ayrıca Sırbistan'ın katılım müzakerelerine başlamasını, Hırvatistan'ın da gelecek hafta AB'ye tam üye olmasını onaylaması bekleniyor.

Sırbistan Başbakanı İvica Dacic, birliğe katılımlarının en fazla beş yıl sürmesini umduklarını söyledi.

İlgili haberler