Altın fiyatları son üç yılın en düşük seviyesinde

Hafta ortasında Amerikan Merkez Bankası FED'in 2013 sonuna doğru parasal genişleme hızını düşürebileceği ve 2014 yılı ortalarında sona erdireceğini açıklaması ardından düşüşe geçen altın fiyatları son üç yılın en düşük seviyesine ulaştı.

New York borsasında 2010 yılının Ağustos ayından bu yana ilk kez 1200 dolar sınırının altına inen fiyatlar, Asya piyasasını da etkiledi ve altının onsu 1191,20 dolara geriledi.

Uzmanlar, yatırımcılarda fiyatların daha da düşeceği beklentisi olduğunu bu nedenle altındaki satış eğiliminin fiyatları bu seviyeye çektiğini belirtiyor.

Altın fiyatları son bir kaç yıldır yatırımcısını sevindiren bir seyir izliyor.

Bunun arkasındaki temel sebepler küresel mali krizin ardından yaşanan belirsizlik ve Euro Bölgesi ülkelerindeki büyük bütçe açıkları ve hükümetlerin borç seviyesi.

Bu durum, bu tür belirsizlik dönemlerinin en güvenilir yatırım aracı olan altına olan talebi arttırdı.

Aynı zamanda, küresel ekonomideki yavaşlama, ekonomiyi canlandırma gayretindeki dünyada merkez bankalarının faiz oranlarını düşürmesine neden oldu.

Düşük faiz oranları da yatırımcıları altına yönelten bir diğer faktör olarak görülüyor.

Ancak son aylarda bu eğilimde açık bir değişim gözleniyor.

Amerikan ekonomisinden gelen iyimser işaretlerin ardından Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke, aylık 85 milyar dolarlık tahvil alış programını azaltmaya başlayabileceklerini açıkladı.

Uzmanlar, bu kararın faiz oranlarını yeniden yükseltebileceğini, dolayısıyla altının yatırımcılar için cazibesini kaybedebileceğini belirtiyorlar.

İlgili haberler