Mısır: Amerikan ham petrolünün fiyatı 100 doları aştı

Mısır'da devam eden siyasî huzursuzluk Amerikan ham petrolünün varil fiyatını 2012 yılının Eylül ayından bu yana ilk kez 100 doların üzerine çıkardı.

Asya piyasalarında işlem gören Amerikan petrolünün değeri, yüzde 2 yükselerek varil başına 101,80 dolara ulaşırken, Brent tipi ham petrol yüzde 1'lik artışla 105,20 dolar oldu.

Mısır'daki sorunların devam edeceği endişelerinin, Süveyş Kanalı üzerinden petrol naklini de etkileyebileceği düşünülüyor.

Uzmanlar, piyasaların Mısır'daki olayları yakından izlediğini belirtiyorlar.

Kimi piyasa uzmanları, petrol fiyatlarındaki yükselişin geçici olduğunu, küresel ekonominin büyüme hızındaki yavaşlamanın sonucu olarak petrole olan talebin de düşük olduğunu vurguluyorlar.

Tri-Zen Petrol ve Gaz Danışmanlık şirketinden Tony Regan, "İhtiyaçtan fazla ham petrol stoğu var ve talep de görece olarak az" dedi ve en büyük petrol tüketicisi ülkelerden Amerika Birleşik Devletleri'nin Orta Doğu petrolüne bağımlılığını azalttığını hatırlatarak bunun fiyatların düşmesine neden olacağını belirtti.

Bir başka danışmanlık şirketi Fat Prophets'den David Lenox da küresel arz talep dengesine bakıldığında, petrol fiyatlarının bu seviyede olmaması gerektiğini söyledi ve ham petrolün gerçekçi olarak 90-95 dolar seviyesinde olması gerektiğini ifade etti.

Lenox, Amerika Birleşik Devletleri'nde 4 Temmuz Bağımsızlık Günü tatili nedeniyle daha fazla kişinin karayoluyla seyahat edecek olmasının da fiyatların yükselişinde etkili olduğunu belirtti.

İlgili haberler