G20'nin gündemi vergi kaçakçılığıyla mücadele

Dünyanın en büyük 19 ekonomisiyle Avrupa Birliği'ni bir araya getiren G20 ülkelerinin maliye bakanları iki günlük bir toplantı için Moskova'da biraraya geliyor.

Küresel ekonomik durumun değerlendirileceği toplantıda vergi kaçakçılığı başlıca gündem maddelerinden birisi olacak.

Geçen ay Kuzey İrlanda'da düzenlenen G8 zirvesinde, varlıklı ülkelerin liderleri, vergi kaçakçılığıyla mücadele etmek için, ülkeler arasında daha kapsamlı bilgi ve istihbarat paylaşımı konusunda bir uzlaşmaya varmışlardı.

Moskova'da düzenlenecek toplantıda, bu anlaşmaya gelişmekte olan ülkelerin de destek vermesi için görüşmeler yapılacak.

Kişilerin ve şirketlerin elde ettikleri gelirin vergisini ödemekten kaçmasına yardımcı olan yasal boşlukların kapatılması ve vergi takibinin sıkılaştırılması için ortak çalışmalar yapılması hedefleniyor.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü OECD'nin de, çok uluslu şirketlerin, gelirlerini vergi oranı düşük ülkelerden elde edilmiş gibi göstermelerine yardımcı olan yasal boşlukların kapatılması ve bu uygulamanın sona erdirilmesi için bir dizi plan açıklaması bekleniyor.

Hükümetlerin ve uluslararası kurumların, yasalar çerçevesinde olsa da vergiden kaçınma ve yasa dışı vergi kaçakçılığıyla mücadele etme kararlılığı pek çok ülkedeki kemer sıkma politikalarının da bir yansıması olarak görülüyor.

Liderler, yoğun ekonomik baskı altındaki kamuoylarına, vergisini ödemeyen ve ülkenin ekonomik toparlanmasına yardımcı olmayan şirketlere hoşgörü gösterilmeyeceğini kanıtlama çabasında.

İlgili haberler