Avrupa'da kartla alışveriş bedeline sınırlama tartışması

Kredi kartları

Avrupa Birliği ülkelerinde kredi ve para çekme kartlarından kesilen ücretlere sınırlama getirilmesi planlanıyor. Ancak uygulamanın ne gibi sonuçlara yol açacağı konusunda tartışma var.

Avrupa Komisyonu, AB genelinde 'ödeme pazarı' hacminin 130 milyar euro civarında olduğunu tahmin ediyor. Aynı tahmine göre, bu pazar oldukça "parçalı ve pahalı."

Bunun önüne geçmek için, alışverişlerde uygulanan kesintilerin en fazla %3'le sınırlanması öngörülüyor.

İşyeri sahipleri, bankalara işlem başına ödedikleri ücretlerin düşmesi halinde kendilerinin de fiyatları düşürebileceklerini söylüyor.

Kredi kartıyla alışveriş ucuzlayabilir

Şu anda Avrupa'daki işyerleri, iş hacimlerine göre bankalara farklı miktarlarda işlem ücreti ödüyor. Ortalama olarak her işyeri, alışveriş başına 0,09 sterlin (yaklaşık 25 kuruş) veya faturanın %0,2'si kadar işlem ücreti ödüyor.

Ödeme kredi kartıyla yapılırsa, işlem ücreti fatura bedelinin %0,9'una kadar çıkıyor.

Yeni plana göre işlem ücretleri, para kartıyla yapılan ödemelerde %0,2'yle, kredi kartıyla yapılan ödemelerde %0,3'le sınırlandırılacak.

Avrupa Komisyonu'nun iç pazardan sorumlu üyesi Michel Barnier, "Alışveriş ücretlerinde yapılması önerilen değişiklikler, ulusal ödeme pazarları arasındaki önemli bariyerleri kaldıracak ve sonunda haksızca yüksek olan bu ücretlerin düşmesini sağlayacak" diyor.

Avrupa Komisyonu'nun rekabetten sorumlu yetkilisi Joaquin Almunia da, alışveriş bedellerinin işyeri sahipleri tarafından müşterilerin faturalarına yansıtıldığına dikkat çekerek şöyle diyor: "Müşteriler genellikle bundan habersiz olmakla kalmıyor, kart kullanmaları için getirilen ödüllendirme sistemleri aracılığıyla bankalara daha fazla gelir sağlamaya teşvik ediliyorlar."

İngiltere'deki dükkan sahiplerini çatısı altında toplayan İngiliz Perakendeciler Konsorsiyumu, planı olumlu buluyor. Yaptıkları açıklamada, bankalara yaptıkları ödemelerin düşmesi halinde, ucuzlamanın müşterilere yansıtılacağını belirtiyorlar.

Bankalar ise alışverişlerde yapılan kesintilerin ücret bedelini yansıttığını belirterek, bu bedellerin düşürülmesi halinde, müşterilerden alınan yıllık kart bedelinin artacağını ifade ediyor.

Açıklamaya göre, alışveriş işlemi ücretleri sınırlanırsa, yıllık para kartı bedelleri 11 sterlin (yaklaşık 32 lira), kredi kartı bedelleri ise 25 sterlin (73 lira) artabilir.

İlgili haberler