Japonya'da tüketici fiyatları bir yıldır ilk kez arttı

Japonya'da tüketici fiyatları bir yılı aşkın bir sürenin ardından Haziran ayında ilk kez yükseldi.

Uzmanlar, bunun uzun süredir devam eden deflasyonu sona erdirmek için atılan adımların olumlu sonuç verdiğini gösteren bir işaret olduğunu vurguluyorlar.

Tüketici fiyatlarındaki artış, gıda ürünleri hariç, son beş yılın en yüksek oranı olan yüzde 0,4 oldu.

Ancak ekonomik veriler, tüketici fiyatlarındaki artışın nedeninin yüksek enerji fiyatları olduğunu, iç piyasalardaki talepte bir artış görülmediğini ortaya koyuyor.

Başbakan Şinzo Abe, on yıldan uzun süredir devam eden fiyatlardaki sürekli düşüş eğilimini sona erdireceğini söylemişti.

Japonya, 2011 yılında meydana gelen deprem ve ardından yaşanan tsunami sonrası hemen hemen tüm nükleer enerji santrallarını kapatmasının ardından önemli bir enerji açığı yaşadı. Bunun sonucu olarak ülkenin enerji ihtiyacını dış kaynaklardan karşılamaya başladı.

Şinzo Abes geçen yıl başbakan olduktan sonra, ihracatçılara daha fazla gelir sağlayabilmek amacıyla, hükümet harcamaları ve gevşek para politikasıyla yenin değerini düşürme politikası izliyor.

Ancak yenin fiyatının düşük tutulması, ithal edilen enerji ürünlerinin maliyetinin Japonya için daha yüksek olması anlamına geliyor.

Piyasa uzmanları, yeni verilere bakarak deflasyonun sona erdiğini söylemek için henüz çok erken olduğu görüşünde.

Enerji ürünlerine yapılan harcamalar dışarda bırakıldığında, tüketici fiyatlarında önemli bir artış görülmediğini belirten uzmanlar, Japonya'nın deflasyondan kurtulduğunu söylemenin henüz mümkün olmadığını ifade ediyorlar.

Japonya Merkez Bankası, enflasyon hedefini yüzde 2 olarak belirledi.

İlgili haberler