Yunanistan'da işsizlik Mayıs ayında yüzde 27,6 oldu

Yunanistan'da Ulusal İstatistik Dairesi'nin verilerine göre, işsizlik oranının Mayıs ayında yüzde 27,6 ile yeni bir rekor seviyeye ulaştı.

Aynı kurumun verilerine göre, işsizlik oranı geçen yılın Mayıs ayında yüzde 23,8 seviyesindeydi.

Geçen hafta, Avrupa Birliği tarafından açıklanan resmî istatistikler, Yunanistan'ın Haziran ayındaki işsizlik oranının yüzde 26,9 olduğunu göstermişti. Bu oran Euro Bölgesi genelinde yüzde 12,1.

Yunanistan Ulusal İstatistik Dairesi'nin, iki ay gecikmeli istatistik bilgileri, Başbakan Antonis Samaras'un Washington'da Başkan Barack Obama'yla yaptığı görüşmenin öncesinde açıklandı.

Başkan Obama, Samaras'la yaptığı görüşmenin ardından, Yunanistan hükümetinin, büyük borç yükünü azaltmak için attığı adımlardan övgüyle bahsetti ancak Samaras'tan, kemer sıkma önlemlerini ekonomik büyümeyi ve istihdamı arttıracak adımlarla desteklemesini istedi.

Resesyonda altıncı yılını yaşayan Yunanistan'da üretim 2007 yılından bu yana yüzde 25 oranında azaldı.

Euro Bölgesi ülkeleri arasında, küresel krizden ve resesyondan en ağır etkilenen ülke olan Yunanistan, Avrupa Birliği'nden 2010 yılının Mayıs ayında 'kurtarma paketi' alan ilk ülke olmuştu.

Avrupa Birliği, Uluslararası Para Fonu IMF ve Avrupa Merkez Bankası, Yunanistan'a geçen ay da 6,8 milyar Euro'luk yeni kaynak sağlamıştı.

Atina hükümetine ağır şartlarla verilen bu yeni kaynak, hükümetin borç seviyesini düşürmesini ve bu yönde sert ve kararlı adımlar atılmasını şart koşuyor.

Yunanistan hükümeti, kurtarma paketinin şartlarını yerine getirebilmek için çok sayıda kişiyi işten çıkarmak, vergileri arttırmak ve çalışanların ücretlerinde ve emekli maaşlarında indirime gitmek zorunda.

Hükümetin aldığı kararlar, kamuoyunda büyük öfke yaratırken, sık sık hükümet karşıtı protesto gösterileri ve grevler düzenleniyor.

İlgili haberler