Akıllı telefonlar satış rekoru kırdı

Dünya genelinde akıllı telefon satışları ilk kez diğer cep telefonlarının satışını geçti.

Gartner adlı araştırma şirketine göre bu yıl Nisan ve Haziran aylarını kapsayan üç aylık dönemde dünya genelinde 435 milyon adet cep telefonu satıldı. Bunlardan 225 milyon adedi, akıllı telefonlar. Bu rakamlar, akıllı telefon satışlarının bir önceki yıla göre yüzde 46,5 arttığına işaret ediyor. Yılın ikinci çeyreğinde akıllı telefon kategorisinde olmayan 210 milyon adet telefon satıldı. Bu da geçen yıla göre bu telefonların satışında yüzde 21'lik bir düşüş yaşandığını gösteriyor. Gartner'a göre akıllı telefon satışlarında en büyük artış, Asya, Latin Amerika ve Doğu Avrupa'da görüldü.

Kaynak: Gartner

Uygulamaları olan ve internete bağlanabilen telefonlar akıllı telefon olarak tanımlanıyor. Gartner şirketinin uzmanlarından Anshul Gupta, "2013'ün ikinci çeyreğinde akıllı telefonların cep telefonları içindeki satış payı yüzde 51,8. İlk kez akıllı telefonlar, diğer cep telefonlarını geçti." dedi.

Fiyatları ucuzladı

IDC adlı bir başka araştırma şirketi ise bu eşiğin yılın ilk çeyreğinde aşıldığını belirtti. Bazı uzmanlar, satışlardaki artışı, son aylarda çok gelişmiş olmayan akıllı telefonların fiyatlarının ucuzlamasına bağlıyor. Frost & Sullivan adlı danışmanlık şirketinden Andrew Milroy, "Samsung, Huawei, ZTI ve LG gibi birçok Asyalı üretici ucuz akıllı telefonlar çıkardı." dedi.

İlgili haberler