Fed'in toplantı notları Asya borsalarını vurdu

Asya ülkelerinin hisse senedi fiyatları ve para birimlerinde ABD'nin tahvil alışlarını azaltacağı korkusu nedeniyle gerileme kaydedildi.

Endonezya, Tayland ve Filipinler'de borsa kayıplar verirken, Filipinler borsasında endeks yüzde 6'den fazla düştü.

Hindistan rupisinin dolar karşısındaki değeri gelmiş geçmiş en düşük seviyeye inerek yeni bir rekor kırarken, Endonezya'nın para birimi de 2009'dan bu yanaki en düşük değerden işlem görüyor.

Amerikan Merkez Bankası Fed'in likiditeyi artırmak için uyguladığı tahvil alım programının bir kısmı Asya pazarlarına kaymış ve bu ülkelerde hisse fiyatları ve para birimlerinin güçlenmesini sağlamıştı.

Ancak Çarşamba günü bir araya gelen Fed yetkililerinin toplantı notları, ayda 85 milyar dolar tahvil alımını öngören para politikasından artık geri adım atma planları hakkında ''genelde rahat olduklarını'' gösterdi.

Toplantı notları bu planın ne zaman hayata geçirileceği konusunda bir ipucu vermiyor ama ekonomi gözlemcileri tahvil alımlarının kesileceği beklentisinin güçlenmesiyle birlikte, Asya pazarlarının tepkisinin de, gecikmeden geldiğini söylüyor.

Melbourne merkezli IG Markets pazar stratejisti Stan Shamu, ''Birçok kişi Eylül ayında alımların seyreleceğini düşünüyor, ya da Eylül'de ilan edildikten sonra bunun Ekim ve Kasım aylarında gerçekleşeceğini tahmin ediyor.'' diyor.

Asya'nın gelişen pazarları, küresel yatırımcıların gözdesi olma konumunu yitiriyor.

Hindistan ve Endonezya gibi ülkeler, cari açıktaki artışın yanısıra büyüme hızlarındaki yavaşlamadan da olumsuz etkileniyorlar.

Hindistan'ın büyüme hızı, son on yılın en düşük seviyesine inmiş durumda.

Küresel talepteki düşüş ise Tayland gibi ekonomisi ihracata dayalı ekonomilerde sıkıntı yaratıyor.

İlgili haberler