ABD ekonomisi'nde borçlanma tavanı alarmı

ABD Maliye Bakanı Jack Lew, esasen Cumhuriyetçileri hedef alan bir mesaj verdi ve yazılı bir uyarı yaparak hazinenin Ekim ayı ortasında borçlanma tavanına erişeceğini; Kongre biran önce önlem almazsa, büyük sorunlar yaşanabileceğini söyledi.

Borçlanma tavanı, hazinenin artık borçlanamayacağı, dolayısıyla sadece elindeki nakitle iş yapabileceği anlamına geliyor.

Maliye Bakanı adım atılmadığı takdirde emeklilerin, askerlerin maaşları ile sağlık sigortası primlerinin ödenemeyeceğini hatırlattı.

Bakan, "Borçlanma yetkisine sahip olmadan devlet idare etmeye çalışmak ABD'yi kabul edilemez bir durumda bırakacaktır" dedi.

Amerikan yönetiminin borçlanma tavanı geçen Ocak ayında 16.7 trilyona çıkarılmıştı.

Borsaları etkiler

Beyaz Saray ile Kongre'deki Cumhuriyetçi grup arasında hükümetin borçlanma tavanı, kamu harcamalarında yapılacak kesintiler ve kamu bütçesine ilişkin diğer bir çok konu üzerinde görüş ayrılıkları var.

2011 yılı Ağustos ayında Cumhuriyetçiler ile Demokratlar arasındaki borçlanma tavanı anlaşmazlığı iyice keskinleşmiş, son dakikaya kadar uzlaşma sağlanamamıştı.

Çözüm bulmadaki bu gecikme Standart and Poors kredi derecelendirme kuruluşunun, ABD'nin kredi notunu tarihinde ilk kez düşürmesiyle sonuçlanmış ve bu durum, mali piyasalarda sarsıntıya yol açmıştı.

Bundan kaçınmak isteyen Maliye Bakanı Lew uyarı mektubunda, "Borçlanma tavanını artırmak, kamu harcamalarını artırmak anlamına gelmiyor. Sadece Kongre'nin daha önce onayladığı ödemelerin yapılabilmesini sağlıyor" dedi.

Bakan, tavanı yükseltmekte gecikilirse Amerikan ekonomisinin onarılamayacak yaralar alabileceğini de ekledi.

Lew, yatırımcılar ABD'ye borç vermek istemezse ülkede likidite açığı doğabilir dedi ve "Böyle bir senaryo piyasaları alabora ederek ekonomişi çok kötü sekteye uğratacaktır" dedi.

İlgili haberler