Avrupa'da banka birliği arayışı

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, 'Avrupa bankacılık birliği' önerisinin hızla hayata geçirilmesi çağrısında bulundu.

Paris'te bir konferansta konuşan Lagarde, Euro Bölgesi'ni "güzel bir gemi" olarak tanımladı ama dalgalı sulara yelken açmaya hazır olmadığını söyledi.

Bankacılık birliği projesi küresel bankacılık krizinin tekrarını önlemek için tasarlanmıştı.

Proje, tek bir bankacılık denetçisi oluşturmayı ve bankaları kurtarmak için ulusal kaynakları bir havuzda toplamayı içeriyor.

Lagarde "Bankacılık birliği ile ilgili olarak bir çok şey yapıldı. Bugün bir mesaj varsa, geminin tamamlanması gerektiği ve hızın çok önemli olmasıdır." diye konuştu.

Birlik nasıl sağlanacak?

Bankacılık birliğinin nasıl sağlanacağı belli değil.

Bazı ülkelere göre bu, AB anlaşmalarında bir değişiklik gerektirecek.

Avrupa Komisyonu Temmuz ayında Euro Bölgesi'ndeki 6 bin bankanın sorunlar yaşaması halinde bunlara çözüm bulmaktan sorumlu olacak makam için planlarını anlattı.

Tek Çözüm Mekanizması (SRM) altında oluşturulacak yeni bir kurum, sorun halinde bankayı kapatma veya yeniden yapılandırma yetkisi verilecek.

Bu kurumun kararları karşısında tek tek AB ülkelerinin kararları geçersiz olacak.

Şu anda başarısız bankaların kapatılmasından tek tek ülkeler sorumlu.

Eleştirenler bu yeni düzenlemenin, bankalara yardım etmek için ulusal hükümetlerin vergi mükelleflerinin parasını teslim etmeleri anlamına gelebileceği uyarısında bulunuyor.

SRM altında, 55 milyar euroluk bir fon kurulacak.

Fonun finansmanı bankalardan toplancak kaynakla sağlanacak.

Fakat Euro Bölgesi'ndeki en büyük ekonomi olan Almanya, tek bir otorite oluşturulmasına ilişkin itirazlarını dile getirdi.

Almanya bunun yeni bir Avrupa anlaşması gerektirdiğini, bunu sağlamanın da yıllar sürebileceğini savunuyor.

İlgili haberler