FED: Summers'ın çekilmesi Asya borsalarını yükseltti

Larry Summers, FED Başkan adaylığından çekildi

Eski ABD Hazine Bakanı Larry Summers, Merkez Bankası FED Başkanı adaylığından çekildi.

ABD Başkanı Barack Obama'ya mektup gönderen Summers, seçilmesi halinde göreve başlamadan önce yapılacak oturumlarda "sert" tartışmalar çıkabileceğini gerekçe olarak gösterdi.

Summers'ın çekilmesiyle, FED Başkan Yardımcısı Janet Yellen'in başkanlık şansı yükseldi.

Haberin duyulmasıyla birlikte doların değerinde düşüş, Asya borsalarında ise yükseliş görüldü.

Obama, Summers'ın çekilme kararını kabul ettiğini duyurdu.

Summers'ın, 1930'larda başlayan Büyük Bunalım'dan bu yanaki en büyük ekonomik krizle baş edilmesinde "ekibinin önemli bir üyesi" olduğunu hatırlatan Obama şöyle dedi: "Ekonomiyi yeniden büyümeye döndürme mücadelemizde ve bugün sağladığımızı gördüğümüz ilerlemede onun uzmanlığı, aklı ve liderliğinin payı hiç de az değildi."

Bill Clinton döneminde iki yıl boyunca Hazine Bakanı olan Summers, 2009-10 yıllarında Başkan Obama'ya bağlı Ulusal Ekonomik Konsey'in direktörlüğünü yürütmüştü.

Summers'ın, ABD Senatosu'ndaki bazı etkili siyasetçilerin adaylığına itiraz etmesi nedeniyle bu kararı aldığı belirtiliyor.

Ocak 2014'ten itibaren FED Başkanı Ben Bernanke'den koltuğu devralacak kişinin, Senato ve Temsilciler Meclisi'nde soruları cevaplayarak onay alması gerekiyor.

Asya'da borsalar yükseldi

Summers göreve gelseydi, FED'in yürüttüğü parasal genişleme programının hızla küçültülmesi bekleniyordu.

FED Başkanı olma ihtimali artan Janet Yellen'in ise programın daha 'yumuşak geçişle' sona erdirilmesinden yana olduğu düşünülüyor.

Avustralya ve Yeni Zelanda Bankacılık Grubu ANZ stratejisti Sam Tuck, Summers'ın göreve gelmesi halinde FED'in hızla politika değişikliğine gideceğinin beklentiğini belirterek, "Şimdi (Summers'ın) ismini çekmesiyle birlikte politika değişikliği uyumlulaştırılmasının daha uzun süreceği spekülasyonu yapılıyor." dedi.

Söz konusu program, borçlanma maliyetlerinin düşük tutulması için mali piyasalara para pompalanmasına dayanıyor.

Programın aniden sona erdirilebileceği ihtimali, özellikle bazı gelişmekte olan ekonomilerin borsalarında düşüşe neden olmuştu.

Summers'ın çekilmesinin ardından Hindistan, Tayland ve Filipinler borsalarında yaklaşık %2'lik artış kaydedilirken; Güney Kore, Hong Kong ve Avustralya borsaları da yükseldi.

Amerikan doları, son bir ay içindeki en büyük düşüşünü gördü. Sterlin ve yen karşısında %0,4 değer kaybeden dolar, euro karşısında da %0,5 değersizleşti.

İlgili haberler