Hindistan Merkez Bankası faiz oranlarını yükseltti

Hindistan rupisi

Hindistan Merkez Bankası'nın yeni Başkanı Raghuram Rajan enflasyonu düşürmek amacıyla faiz oranını yüzde 0,25 oranında artırma kararı aldı.

Merkez Bankası repo oranını yüzde 7,25'ten yüzde 7,50'ye çıkardı. Nakit değerler oranıysa değiştirilmedi.

Bu hafta başında Hindistan'ın enflasyon oranı, son altı ayın en yüksek düzeyi olan yüzde 6,1'e ulaşmıştı.

Hindistan Merkez Bankası Başkanı "Enflasyon oranını daha tahammül edilebilir düzeye getirmek için, repo oranını derhal 25 puan yükseltmemiz gerekti." dedi.

Bu ayın başlarında Merkez Bankası Başkanlığına atanan Rajan'ın, enflasyona rağmen faiz oranlarında değişikliğe gitmesi beklenmiyordu.

PhillipCapital kurumunun baş ekonomisti Anjali Verma, "Repo oranının artırılması beklenmiyordu. Merkez Bankası Başkanının enflasyondan kaygı duyduğu açık. Şimdi dikkatini bütçe açığı ve enflasyon üzerinde odaklandırması bekleniyor." dedi.

Açıklama ardından Hindistan tahvil endeksi yüzde 2,6 değer kaybederken, Hindistan rupisi de dolar karşısında düşmeye devam ederek 62,32'ye indi.

Hindistan ekonomisi son aylarda çeşitli nedenlerle darbeler yedi. Madencilik ve imalat sanayilerindeki gerilemeler yüzünden ekonomik büyüme hızı düştü.

Hükümetin temel reformları gerçekleştirememesi ve ABD'deki ekonomik koşulların da ilerleme kaydetmesi nedeniyle bir süredir yabancı yatırımcılar ülkeden paralarını çekiyor.

İlgili haberler