Blackberry 4,7 milyar dolara satılıyor

Zor durumdaki akıllı telefon üreticisi Blackberry, Fairfax Financial şirketi öncülüğündeki konsorsiyumun 4,7 milyar dolarlık teklifini prensipte kabul ettiğini açıkladı

Blackberry'den yapılan yazılı açıklamada, şirketin yüzde 10 hissesini elinde bulunduran Fairfax'ın hisse başına peşin 9 dolar önerdiği teklifin prensipte kabul edildiği, ancak müzakereler sürerken diğer seçeneklerin de inceleneceği belirtildi.

Blackberry Cuma günü, yüklü miktardaki zararları nedeniyle dünya genelinde 4500 çalışanının işine son vereceğini açıklamıştı.

Kanada şirketi, Z10 modelinin satışlarının umduğu gibi gitmemesi nedeniyle bir milyar dolara kadar zarar beklediğini duyurdu.

Blackberry Ağustos’ta şirketin satılması ihtimali değerlendirdiğini açıklamıştı.

Niyet mektubu imzalandı

Şirket Pazartesi günü, Fairfax öncülüğündeki konsorsiyumun teklifine ilişkin bir niyet mektubu imzaladığını duyurdu.

Açıklamada, teknik incelemenin 4 Kasım'da tamamlanacağı bu tarihe kadar satış işleminin de sonuçlandırılabileceği belirtildi.

Blackberry, başka potansiyel alıcılarla da müzakere yürütebileceğini kaydetti.

Fairfax'ın Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı Kanadalı milyarder Prem Watsa, satışın "Blackberry, müşterileri, çalışanları ve cep telefonu operatörleri için yeni, heyecan verici bir sayfa açacağını" söyledi.

Şirketin hisseleri, geçen hafta personelin yüzde 40'ının işine son verileceği açıklamasından sonra yüzde 17 değer kaybetmişti. Pazartesi günü hisseler sadece yüzde bir değer kazandı.

İlgili haberler