ABD'deki tıkanma Asya'da borsaları düşürdü

Amerika Birleşik Devletleri'nde Cumhuriyetçiler'le Demokratlar arasında bütçe oylaması konusundaki tıkanmanın devlet hizmetlerini sekteye uğratması riski Asya'da borsaların düşmesine neden oldu.

ABD'de bütçe üzerinde anlaşmaya varmak için taraflar arasında son dakika müzakerelerinin bugün de devam etmesi bekleniyor.

Mali yıl yerel saatle bu gece yarısı sona ermeden önce anlaşmaya varılamaması durumunda, ABD hükümeti zaruri olmayan hizmetlere, 20 yıldır ilk kez son vermek zorunda kalacak.

Bu durumun yarattığı ekonomik kaygılar Japonya, Hong Kong, Avustralya ve Güney Kore'de borsaların yüzde 0,7-1,6 oranında düşmesine neden oldu.

Motley Fool adlı internet finans sitesinden David Kuo, "Bilinmezlik korkutuyor. Kimse ne olacağını bilimiyor; piyasalar bu belirsizlikten hoşlanmıyor." dedi.

Kuo, "ABD'nin dvlet harcamalarında azalma olasılığı sözkonusu; fakat hangi alanların etkileneceğini bilmiyoruz. Bu açıklık kazanıncaya kadar piyasalarda çalkantı görebiliriz." diye ekledi.

Cumhuriyetçiler Obama'nın sağlık reformuna karşı

Demokratlar'la Cumhuriyetçiler arasındaki tartışma konularından biri Başkan Barack Obama'nın sağlık reformlarına ilişkin yasa tasarısı.

Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu elinde bulunduran Cumhuriyetçiler, hükümet bütçesini onaylamak için Obama'nın sağlık reformlarının geciktirilmesi koşulunu getiriyor.

Dün Temsilciler Meclisi'nde Cumhuriyetçiler, Senato'nun bütçe tasarısında değişiklik yaparak sağlık reformları için yapılacak harcama kalemini sildi.

Senato'da çoğunluğu elinde tutan Demokratlar ise, Meclis'ten gelen bütçe tasarısını reddedeceklerini açıkladı.

Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney, bu tasarıyı onaylayacak olan Cumhuriyetçiler'in, "devlet hizmetlerinin sona ermesine neden olacağını" ifade etti.

Başkan Barack Obama da, Cumhuriyetçiler'in tasarısını veto edeceğini bildirdi.

Zaruri olanlar dışında federal devlet hizmetlerinin 1 Ekim'den itibaren sekteye uğraması durumunda, 2,1 milyon memur kitlesinin üçte birinin ücretsiz izne ayrılması bekleniyor.

Milli parklar ve müzelerin kapanması, emekli maaşlarında geçikmeler, vize ve pasaport başvurularında gecikmeler de söz konusu olabilir.

Borç tavanı sorunu

ABD'de hükümetin karşı karşıya olduğu bir diğer sorun ise, borçlanma miktarı ile ilgili.

Hazine, hükümetin borçlanma limitine 17 Ekim'de ulaşacağını kaydederek bu limitin yükseltilmesini istiyor. Ancak Cumhuriyetçiler buna karşı çıkıyor.

Aynı konuda 2011'de de bir açmaz yaşanmış, kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's, ilk kez ABD'nin kredi notunu düşürmüştü.

Daha sonra taraflar arasında bütçe kesintileri üzerinden anlaşmaya varılmıştı.

İlgili haberler