AB'den tütün ürünlerine yeni sınırlamalar

Avrupa Birliği Komisyonu'nda yapılan oylamada, gençlerin sigaraya başlamasını engellemek amacıyla çeşitli tütün ürünlerine yeni sınırlamalar getirilirken, elektronik sigaraların ilaç kategorisine alınmasına ilişkin öneri reddedildi.

Mentollü sigaralara yasak getirilmesi önerisi beş yıl gecikmeli uygulamaya konulacak. İnce sigaraların yasaklanması önerisi ise reddedildi.

Sigara paketleri üzerindeki uyarıların paketin yüzde 65'ini kaplayacak büyüklüğe çıkarılmasına karar verildi. İlk öneride yüzde 75 öneriliyordu. Şu anda ise bu uyarılar paketin bir yüzünde yüzde 30, diğerinde ise yüzde 40 oranında.

Yasal düzenlemeler yapılmadan önce AB üyesi ülkelerin hükümetleri ile daha fazla müzakerelerde bulunulacak.

Avrupa Parlamentosu'nun tütün ürünleri ile ilgili bu ilk oylaması 2014'te yasalaşabilir.

Oylama öncesinde tütün şirketleri ve sigara karşıtı kampanya grupları AP milletvekilleri üzerinde yoğun bir lobi çalışması yürüttü.

e-sigara tartışması

İlk önergede, nikotin ve diğer kimyasalları içeren ve sigara içme isteğini tütünsüz yatıştırmak üzere kullanılan e-sigaraların ilaç kategorisine konulması öngörülüyordu.

Kamu alanlarında sigara yasağı uygulamaya girdiğinden bu yana e-sigaraların satışında dünya çapında büyük artış gözlendi.

Fakat bazı sağlık uzmanları, yıllardır devam eden sigara karşıtı kampanya girişimleri ile çocuklar ve sigara içmeyenler açısından e-sigaraların yaygınlaşmasını tehlikeli görüyor.

E-sigara üreticileri ise milyonlarca hayatı koruma potansiyeline sahip olduğunu söyledikleri bu ürünlerin sigara tüketiminden kaynaklanan hastalıkları azaltacağını ve yasaklanmamaları gerektiğini ifade ediyor.

Oylamaya sunulan öneriler şunları içeriyordu.

  • E-sigaraların ilaç kategorisine alınması
  • AB içerisinde satılan sigara paketleri üzerinde daha çarpıcı yazı ve fotoğraflarla sağlık uyarıları
  • Tütünün acı tadını gizleyen mentol, vanilya gibi keskin tatların kullanımının yasaklanması
  • "Light", "mild", "low tar" gibi (sigaranın hafif ve katran oranının düşük olduğunu ifade eden) ibarelerin kaldırılması
  • Tütün çiğnemenin yasaklanması (İsveç muaf olacak)
  • Genellikle kadınların kullandığı 10'luk ve ince sigara paketlerinin yasaklanması

Bu önlemler sigara şirketleri ve e-sigara üreticilerinin tepkisini çekerken, özellikle gençlerin sigaraya başlama konusunda oyuna getirildiklerini düşünen kesimlerin desteğini alıyor.

Komisyon rakamlarına göre, Avrupa'da sigaraya bağlı ölümler yılda 700 bine ulaşırken, sigaraya bağlı hastalıkların tedavisi için de 25,3 milyar euro harcanıyor.

İlgili haberler