'Slovenya bocalayan bankalar için destek isteyebilir'

Bostjan Jazbec

Slovenya Merkez Bankası Başkanı Bostjan Jazbec, ülkenin fonlama maliyeti yüksek seyrederse dış yardım talep edebileceklerini açıkladı.

Jazbec, Slovenya'nın gayrisafi yurtiçi hasılasının bu yıl yüzde 2,6 oranında küçüleceğini kaydetti. Nisan ayındaki tahminler, küçülmenin yüzde 1,9 oranında olacağı yolundaydı.

Slovenya'da bankalar çoğunlukla kamuya ait ve büyük bir borçlanma yükü altında. Bu borçlanma ülke GSYİH'sinin yüzde 22,5'ini oluşturuyor.

Merkez Bankası Başkanının konuşmasının, Slovenya'nın AB yardımına ihtiyaç duyup duymayacağı konusundaki söylentileri alevlendireceği belirtiliyor.

Bostjan Jazbec, "Slovenya devlet tahvillerindeki getiriler yüksek seyretmeye devam ederse, yardım istemeyi düşünebileceğini" kaydetti.

Jazbec, düzenlediği basın toplantısında Slovenya'nın fonlanma maliyetini düşürmek için elinden geleni yaptığını söyledi.

Bu arada Slovenya Başbakanı Alenka Bratusek, parlamentoda yaptığı konuşmada bankaları kurtarmak için gereken miktarı bilmediklerini söyledi.

Başbakan Bratusek, resmi haber ajansına yaptığı açıklamada, "Yardım isteme durumunda kalmamak için, yoğun bir şekilde, gerekli olan önlemlerin hazırlığı içindeyiz." dedi.

İlgili haberler