ABD'de borç krizinde 'çözüme yaklaşılıyor'

Barack Obama

Amerikan Senatosu'nun Cumhuriyetçi ve Demokrat liderleri, federal hükümetin borç tavanının yükseltilmesi konusunda iyimserliklerini ifade ettiler.

Taraflar arasındaki pazarlıklar başarısızlıkla sonuçlanırsa, ABD'nin geri ödemelerini yapamaz hale gelmesinden endişe duyuluyor.

Yakın zaman içinde hem IMF hem de Dünya Bankası başkanları böyle bir olasılığın sadece Amerikan ekonomisini sarsmakla kalmayıp küresel ekonomiye de darbe vuracağı uyarısında bulundu.

Kongre'den gelen sinyaller, Demokrat ve Cumhuriyeti kanat arasında federal hükümetin bütçesi konusundaki anlaşmazlığın da çözümüne yaklaşıldığı anlaşılıyor.

Anlaşmazlık nedeniyle Amerikan hükümetinin kamu hizmetlerinin büyük bölümü iki haftayı aşkın süredir askıya alınmış durumda.

ABD'de federal hükümetin borçlanması yasalarla sınırlanıyor.

Başkan Obama, Perşembe günü dolması beklenen 16,7 trilyon dolarlık borçlanma limitinin artırılması için bastırıyor.

Obama, Pazartesi günü Washington'da yoksullara yemek dağıtan bir merkezi ziyareti sırasında, borç tavanının yükseltilmemesinin ''ekonomiye felaket boyutlarında bir etkisinin'' olabileceğini söyledi.

Obama'nın Pazartesi öğleden sonra Kongre liderleriyle Beyaz Saray'da bir araya gelmesi bekleniyordu ancak bu toplantı taraflara anlaşmaya varmaları için biraz daha zaman ayırmak amacıyla ertelendi.

Amerikan medyasına sızan bilgilere göre tarafların üzerinde çalıştığı anlaşma federal hükümete 15 Ocak tarihine kadar fon sağlanmasını ve yasal borç tavanını Şubat ortasına çekmeyi öngörüyor.

Kongre'nin Cumhuriyetçi ve Demokrat liderleri anlaşma yönünde olumlu ilerleme kaydettiklerini açıkladılar.

Bütçe anlaşmazlığı, Cumhuriyetçi kanattan Obama'nın sağlık sigortası yasasından taviz vermesini talep eden Kongre üyelerinin itirazlarıyla patlak vermişti.

İlgili haberler