Avrupa Merkez Bankası'ndan 128 bankaya stres testi

Avrupa tek para birimini kullanan Euro Bölgesi ülkelerindeki büyük bankalar için uygulanacak stres testlerinin detaylarının açıklanması ardından tüm Avrupa'da bankaların hisse senetleri değerlerinde düşüş yaşandı.

Gelecek seneden itibaren Euro Bölgesi'nin önde gelen bankalarının denetimini devralacak olan Avrupa Merkez Bankası, stres testlerinin, olası riskleri ortaya çıkaracağını belirtiyor.

Merkez Bankası, yapılacak incelemeler sonucunda sermaye eksiği olan bankalardan bu açığı kapatmalarının isteneceğini belirtti.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi "Avrupa bankacılık sisteminin yüzde 85'ini temsil eden tüm önde gelen bankalar için uygulanacak tek ve kapsamlı bir değerlendirme Avrupa ve Euro Bölgesi ekonomileri için önemli bir adım" dedi.

Draghi, bu değerlendirmeyle, özel sektörün, Euro Bölgesi'nin bankacılık sistemine ve bankaların dengeli bilançolara sahip olduklarına dair güveninin artacağını umduklarını belirtti.

128 bankaya stres testi

Avrupa Merkez Bankası, gelecek ay başlayacak olan ve 12 ay sürmesi beklenen uygulamayla şeffaflığı ve güveni tesis etmeyi amaçladığını belirtiyor.

Henüz kesinleşmemiş olmakla birlikte stres testine tabi tutulacak bankalar listesinde Almanya'dan 24, İspanya'dan 16, İtalya'dan 15, Fransa'dan 13, Hollanda'dan 7, İrlanda'dan 5, Yunanistan, Kıbrıs ve Portekiz'den de dörder banka bulunuyor.

Çalışma sona erdiğinde, toplam 128 bankanın incelenmiş olması, istikrarlı durumda olup olmadıklarının ve herhangi bir malî risk taşıyıp taşımadıklarının belirlenmesi bekleniyor.

Stres testi sırasında, bankaların farklı senaryolara karşı ne kadar hazırlıklı olduğu ve bankacılık sisteminin karşı karşıya kalabileceği beklenmedik bir malî sorun karşısında ne kadar dayanıklı oldukları da değerlendirilecek.

İlgili haberler