ABD bütçe konusunda uzlaştı

Amerika Birleşik Devletleri'nde bütçe konusunu görüşen önde gelen Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörler, otomatik harcama kesintilerini nasıl azaltacakları konusunda uzlaştı.

ABD'de Ekim ayı başında bütçe mali yılının bitmesi ama yeni bir bütçe için yetkinin ABD Kongresinden çıkmaması sonrası Amerikan hükümeti deyim yerindeyse kapatılmış, Obama hükümeti, devletin 'temel' görevlerini yerine getiren çalışanlar dışındakilere zorunlu iş bırakma emri vermişti.

Bu kapsamda çeşitli kamu kuruluşlarıyla parklar, müzeler kapatılmıştı.

Yeni anlaşmanın Senato ve Temsilciler Meclisi onayından geçmesi hâlinde federal hükümetin Ocak ayında beklenen yeni bir kepenk kapatma krizinin de önüne geçildiği yorumları yapılıyor.

Anlaşma, otomatik harcama kesintilerinin iki yıl süreyle ertelenmesini ve yerine hükümetin bütçe açığını azaltmaya yardımcı olacak ve ek gelir sağlayacak uzun vadeli önlemler öngörüyor.

ABD Başkanı Obama anlaşmayı "olumlu bir ilk adım" diye nitelerken ABD Kongresi'ni de bu anlaşmaya dayanan bir bütçeyi geçirmeye çağırdı.

Yeni anlaşmaya göre otomatik harcama kesintileri önümüzdeki 2 yılda 63 milyar dolar gevşetilecek, bütçe açığı da 23 milyar dolara indirilecek.

Anlaşma federal hükümete bağlı çalışanların emeklilik maaşlarına daha fazla katkıda bulunmalarını, ayrıca havayolu yolcularının güvenlik hizmetleri için de 5 dolarlık ek ücret ödemesini de içeriyor.

İlgili haberler