Japonya’da iş dünyasının güven endeksi yükseldi

Japonya Merkez Bankası'nın öncülüğünde hazırlanan son Tankan endeksine göre Japon iş dünyasında ekonomiye güven duygusu son altı yılın en üst düzeyine çıktı.

Eylül ayında yapılan araştırmaya göre Japonya’da büyük firmaları kapsayan imalat sektörü endeksi de tahminlerin ötesinde 12 puandan 16 puana yükseldi.

Çalışmaya göre büyük firmaların önümüzdeki yıl sermaye harcamalarını yüzde 4,6 artırması bekleniyor.

Sonuçlar hükümetin büyümeyi teşvik edici politikalarının etkilerinin göstermeye başlayabileceğini gösteriyor.

Başbakan Şinza Abe, ekonomide yaklaşık son yirmi yıldır devam eden fiyatların düşmesi eğilimini sona erdirmek için geçtiğimiz aylarda katı önlemler almıştı.

Uzmanlar, anket sonuçları dikkate alındığında, Abekonomi olarak anılan politikaların etkisini göstermeye başladığını söylüyorlar.

Singapur’da faaliyet gösteren Capital Ekonomist’in Japonya uzmanı Marcel Theliant’a göre, Abekonimi'nin, Japan Merkez Bankası’nın para politikasını gevşeten, büyümeye yönelik ve yen kurunu zayıflatıcı politikası etkili oldu.

Theliant, Japon ekonomisinin çok fazla mali ve parasal teşvikler aldığını belirterek “asıl kritik soru, uzun erimde bu politikalar ekonomide iyileşme gerçekleştirebilir mi” sorusunu yöneltiyor.

Ancak Japonya uzmanı Marcel Theilant’a göre yapısal reformlar, hala beklenen düzeyde değil.

İlgili haberler