İngiltere Maliye Bakanı'ndan yeni kesinti sinyali

İngiltere Maliye Bakanı George Osborne bir sonraki seçimlerin ertesinde kamu harcamalarında 25 milyar sterlinlik (yaklaşık 41 milyar dolar) yeni kesintinin gerekli olduğunu söyledi.

Osborne, 25 yaş altındaki kişilerin ev yardımlarının kesilmesini ve yılda 65 bin sterlinden (yaklaşık 107 bin dolar) fazla kazananların sosyal konutlardan men edilmesini önerdi.

Maliye Bakanı, Birmingham’da yaptığı konuşmada, ekonominin rayına oturduğunu söylemek için henüz çok erken olduğunu vurguladı.

Muhalefetteki İşçi Partisi ise Maliye Bakanı'nın ekonomi politikasının başarısız olduğunu itiraf etmesi gerektiğini söylüyor.

BBC’nin iç politika editorü Nick Robinson, Osborne'un açıklamasının ekonomik olduğu kadar siyasi amaçlı olduğunu ve Osborne'un seçimlerde ekonomik argüman için politik bir dayanak oluşturmaya çalıştığını düşünüyor.

‘Uzun yol’

Maliye Bakanı Osborne, BBC Radyo 4’te katıldığı programda Muhafazakâr Parti’nin politikasının değişmediğini söyledi ve emeklilerin gelir durumlarını hesaba katmaksızın kışın yakıt yardımı alacağını dile getirdi.

Emeklilerin imtiyazlarının kesilmesi durumunda sadece “on milyonlarca” sterlin tasarruf sağlanabileceğini belirten, Osborne şöyle konuştu:

“Yaptığımız üzücü kesintilerden sonra bütçe açığı üçte bir azaldı. Böylece bu ülkede her aile için 3 bin sterlin (yaklaşık 5 bin dolar) daha az borçlanıyoruz. Bu iyi bir haber ama daha yapacak çok iş var.”

Kamu ekonomisini onarmanın yıllar alabileceğini belirten Osborne, “görev tamamlandı demek için henüz çok erken, hatta daha yolun yarısında bile değiliz.” dedi.

Pazar günü Başbakan David Cameron da Muhafazakar Parti’nin seçimleri kazanması durumumda yaşlı seçmenlerin emekli maaşlarının yüzde 2,5 oranında artmaya devam edeceğini vaat etti.

İşçi Partisi’nin gölge maliye bakanı Chris Leslie ise hükümetin büyüme ve yaşam koşullarını iyileştirme planının başarısız olduğunu ve bu yüzden hesapların denkleştirilemediğini söyledi.

İlgili haberler