Arjantin'de internetten alışverişe kısıtlama

Telif hakkı Reuters

Arjantin, döviz rezervinin azalışını engellemek amacıyla yaşama geçirdiği politikalar kapsamında internet üzerinden yurtdışından yapılan alışverişe yeni kısıtlamalar getirdi.

Ülkede artık uluslararası internet sitelerinden alışveriş yapanların bir beyanname imzalaması ve bunu paketlerin teslim alınacağı gümrük idaresine vermesi gerekiyor.

Bu prosedürün her yeni alışverişte tekrarlanması isteniyor.

Arjantin'de tedavüldeki para miktarı geçen yıl %30 oranında düşmüştü.

Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez Kirchner, yabancı döviz rezervi işlemlerine yönelik bazı kısıtlamaları uygulamaya soktu.

İnternet alışverişiyle ilgili uygulama kapsamında artık Amazon ve eBay gibi internet sitelerinden yapılan alışverişlerde paketler alışverişi yapanların evine teslime edilmeyecek.

Sipariş edilen paketlerin gümrük idaresinden alınması gerekiyor.

Arjantin'de tüketiciler her yıl 25 dolar değerine kadarki alışverişi vergi ödemeden yapabiliyor.

Arjantin'den, internet alışverişi yapanların, 25 dolar sınırını geçtiklerinde, yurtdışındaki internet sitelerinden her alışveriş yaptıkları mal için fazladan %50 vergi ödemeleri gerekiyor.

Döviz kontrolü uygulamalarına dönüş

Başkent Buenos Aires'te oturan ve adının Martin olduğunu söyleyen bir kişi konuyla ilgili BBC'ye vergi uygulamasıyla ilgili "çılgınca" yorumunu yaptı.

Martin şunu ekledi: "Asıl problemse malınızın evinize gelmesi yerine gümrükten alınması. Her gümrüğe gittiğinizde 3-4 saat geçirmeniz gerekiyor."

BBC'nin Buenos Aires'te bulunan muhabiri Ignacio de los Reyes, hükümetin bu yeni uygulamayla gümrük görevlilerinin ithalat vergisini uygulamasının daha kolay olacağını umduğunu söylüyor.

Fernandez'in 2011'de seçilmesinin ardından yeni döviz kontrol uygulamalarına başlanmıştı.

Son kısıtlamalar kapsamında kredi kartıyla yurtdışı işlemlerine de %35 gümrük vergisi getirildi.

Hükümetin bu çabalarına rağmen Arjantin'in rezervleri şu anda 30 milyar doların altında. Bu, 2006'dan bu yanaki en düşük seviye.

1980'li yılların ortalarına kadar birçok ülkede yaygın olan döviz kontrolü uygulamaları 1991'de Arjantin'de kaldırılmıştı.

Dönemin Maliye Bakanı Domingo Cavallo, yerel kur olan pesoyla doları sabitlemişti.

Ancak bu plan 10 yıl sonra, hükümetin kuru devalüe etmeye zorlanmasıyla çökmüştü.

İlgili haberler