Twitter: 2103'te 645 milyon dolar net kayıp

Telif hakkı v

Twitter New York Borsası'nda işlem görmeye başlamasından sadece üç ay sonra, 2013'te 645 milyon dolarlık net kayba uğradığını açıkladı.

Twitter'ın gelirlerinin geçen yıl yüzde 110 artarak 665 milyon dolara ulaştığına dikkat çeken uzmanlar, bu kaybı bekliyordu.

Ancak yatırımcıların asıl kaygısı, Twitter'ın kullanıcı sayısındaki büyümenin yavaşlaması.

Yılın ilk çeyreğini ortalama 241 milyon kullanıcıyla kapatan Twitter, bu alanda bir önceki çeyreğe göre sadece yüzde 3,8'lik bir artış kaydetti.

Geçen yılın başlarında kullanıcı sayısındaki artış yüzde 10'u bulmuştu.

Hesap görüntülemede azalma

Kullanıcıların Twitter hesaplarını görüntüleme sayılarında da yüzde 7'lik bir azalma oldu.

Zterne, Agee & Leach'in piyasa uzmanı Arvint Bhaita, "Bu veriler Twitter'ın ne ölçüde ana akım bir sosyal medya platformu olduğunu tartışmaya açacak" yorumunu yaptı.

Olumsuz veriler, Twitter'ın hisselerinde yüzde 12'lik bir düşüşe yol açtı.

Araştırma şirketi Forrester'dan Nate Elliot AFP Haber Ajansına yaptığı açıklamada, "Kullanıcılarınıza angaje olamazsanız, elinizde bir işiniz yoktur. Kullanıcılar konusunda daha iyi olmalılar, mesele bu" diye konuştu.

Twitter'ın hisse senetleri şirketin geçen Kasım ayında borsaya açılmasından bu yana iki katından fazla değer kazandı ve Twitter'a 18 milyar dolar tutarında değer biçildi.

Reklam gelirleri

Ancak şirketin yatırımcılar açısından kârlı olup olmadığı konusunda farklı görüşler var.

Twitter geçen yılın son çeyreğinde 511 milyon dolarlık net kayba uğradığını, ancak gelirlerin iki kattan fazla artarak 243 milyon dolara yükseldiğini açıkladı.

Twitter ayrıca kullanıcıların ana sayfalarını tasarlayabilmesi ve doğrudan mesajlar aracılığıyla resim alışverişi yapılabilmesi gibi özelliklerle "genel kullanıcı deneyimini" geliştirdiklerini vurguladı.

Şirket gelecek yıl gelirleri daha da arttırmak için reklam verenlere yönelik hizmetlerini geliştirmeye devam etme taahhüdünde de bulundu.

Twitter gelirlerini büyük ölçüde reklam satışı ve kullanım alışkanlıklarına dair verileri satarak elde ediyor.

İlgili haberler